Sektorkolejowy » UTK: Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia. Konkurs rozstrzygnięty

UTK: Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia. Konkurs rozstrzygnięty

pzez Damian

Urząd Transportu Kolejowego rozstrzygnął jesienny konkurs związany z cyklem reportaży o zabytkach kolejnictwa. Do zwycięzców trafią wyjątkowe przewodniki „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego” opracowane przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK.

W konkursie należało przygotować opis co najmniej jednej najciekawszej dla uczestnika informacji, o której dowiedział się z jednego z reportaży UTK z serii „Zabytki kolejnictwa – ocalić od zapomnienia”.

Konkursowy komentarz, który zdobył największą liczbę reakcji, dotyczył reportażu „Stacja Nojewo”. Szczególną uwagę autora wpisu zwróciła pasja oraz wiedza o historii i technice Tomasza Węsierskiego – bohatera reportażu – który kupił dawny dworzec kolejowy i stworzył w nim muzeum poświęcone kolei. Autor opisuje wrażenia, jakie wywarła na nim malownicza linia kolejowa, przy której zlokalizowana jest stacja Nojewo, w tym zabytkowe budowle, jak mosty i wiadukty.

Zwycięzca oraz osoby wyróżnione otrzymają przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego”, który został wydany przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 20-lecia UTK. Ta ponad 350-stronicowa, wyjątkowa publikacja zawiera propozycje wycieczek, na które można wybrać się pociągiem. Dobór połączeń i miejsc uwzględnia najciekawsze zabytki kolejnictwa, pozostałości dawnych linii kolejowych oraz koleje wąskotorowe. Miłośnicy podróży pociągiem znajdą tu muzea związane z transportem publicznym, informacje na temat nieczynnych linii kolejowych, zabytkowych dworców, a także niezwykłe historie i ciekawostki związane z koleją. W przewodniku nie brak także miast i miasteczek na trasach, najważniejszych zabytków architektury i nietuzinkowych atrakcji.

Zwycięzcą konkursu, którego opis na moment zakończenia konkursu posiadał największą liczbę reakcji użytkowników Facebooka, został Maciej Kumański. Serdecznie gratulujemy!

Wszyscy wyróżnieni to:

  • Piotr Guzowski
  • Łukasz Głowacz
  • Literacka PKP-Jazda
  • Konduktor.pl
  • Filip Stodolny
  • Mateusz Zużałek
  • Adam Jabłoński
  • Łukasz Napierała

Źródło: UTK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz