Sektorkolejowy » Pociągiem z Sanoka do Ustrzyk Dolnych

Pociągiem z Sanoka do Ustrzyk Dolnych

pzez Adrian

Po 12 latach zostało reaktywowane połączenie kolejowe między Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi. Podczas inauguracyjnego sobotniego kursu wicemarszałek województwa podkarpackiego, Piotr Pilch, powiedział: „Niestety, potrzeba było wojny, aby w krótkim czasie uświadomić sobie rolę i znaczenie kolei w ruchu przygranicznym. Cieszę się, że pociągi wróciły po długiej przerwie w Bieszczady, tym bardziej, że jest duża szansa, żeby zostały z nami już na stałe”.

Pierwszy od lat pociąg w podróż relacji Sanok–Ustrzyki Dolne wyjechał w sobotę, 25 czerwca br. Na razie testowo będą odbywać się tylko weekendowe kursy – sobotnie i niedzielne. Ze stacji w Sanoku pociągi wyjeżdżają o godz. 6:18 i 19:31, a z Ustrzyk Dolnych o godz. 7:32 i 20:43. Poza stacją początkową i końcową na trasie znajduje się jeszcze osiem przystanków: Nowy Zagórz, Załuż, Lesko Łukawica, Jankowice, Uherce Mineralne Tunel, Uherce Mineralne, Olszanica, Adamówka Ustianowa.  Czas przejazdu wynosi 1 godz. 4 min. Kursy realizuje Polregio.

Przez wiele lat staraliśmy się o wznowienie linii kolejowej Ustrzyki Dolne–Sanok i w końcu się udało. Obecnie przewozy mają charakter testowy, jednak mam nadzieję, że w przyszłym roku po remoncie torowiska i zmianach w rozkładzie jazdy, pociągi będą kursować codziennie” – powiedział Marek Andruch, starosta bieszczadzki.

Aktualnie połączenia pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi realizowane są z wykorzystaniem autobusów.

Autor: Agata Sumara
Fot. powiat-sanok.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz