Sektorkolejowy » Pociągi na trasie Łowicz – Sochaczew przywrócone! Co z butlami z gazem bojowym?

Pociągi na trasie Łowicz – Sochaczew przywrócone! Co z butlami z gazem bojowym?

pzez Damian

AKTUALIZACJA

Ruch pociągów na odcinku Sochaczew – Bednary szlaku kolejowego Warszawa – Kutno został przywrócony po tym, jak wczoraj go wstrzymano po znalezieniu w czasie prac ziemnych przy torach butle z gazem bojowym z I wojny światowej.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK przekazał nam, że o godz. 3.00 ruch pociągów pomiędzy Sochaczewem a Bednarami został przywrócony zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. – Służby dyżurne Polskich Linii Kolejowych tak prowadzą pociągi, aby minimalizować wszystkie opóźnienia, które mogły powstać w wyniku zaistniałej sytuacji. Sytuacja na linii kolejowej stabilizuje się – powiedział.

Rzecznik policji w Skierniewicach Magdalena Studniarek, dodaje, że we wtorek wieczorem teren, gdzie znaleziono butle został przekazany specjalistycznej jednostce straży z Łodzi, która zabezpieczyła teren i dokonała rozpoznania. Dodała, że na miejscu ujawniono ostatecznie trzy butle.

– Na miejscu obecna jest specjalna grupa ratownictwa chemiczno-ekologiczna z Łodzi, która zabezpiecza miejsce, gdzie znaleziono butle – powiedział nam rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach st. kpt. Bartłomiej Wójcik. Dodał, że zdecydowano o przywróceniu ruchu kolejowego na szlaku. Nadal jednak nie wiadomo, czy butle wypełnione są jakąś substancją czy też są puste. – Na 99% są to butle z I wojny światowej – powiedział.

– Aktualnie czekamy na specjalistyczną firmę, która zajmie się podjęciem tych butli i utylizacją – powiedział nam Wójcik.

***

Pociągi na odcinku Bednary – Sochaczew zostały wstrzymane na bliżej jeszcze nie określony czas. W czasie prac ziemnych w Kęszycach, przy nasypie kolejowym, koparka odkopała dwa podejrzane przedmioty, wyglądające na pierwszy rzut oka jak pociski lub butle. Koleje Mazowieckie uruchomiły komunikację zastępczą.

Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK przekazał nam, ze około godziny 13.40 wpłynęła informacja o znalezieniu w czasie prac ziemnych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Od razu zapadła decyzja o wstrzymaniu ruchu pociągów do czasu wyjaśnienia sprawy. O sytuacji powiadomiono także odpowiednie służby, w tym patrol saperski.

Tak wyglądają butle wykorzystywane w czasie ataków gazowych w Bitwie nad Rawką w 1915 roku. Fot. www.muzeumsochaczew.pl

Powołano także specjalny zespół składający się z zarządcy infrastruktury i przewoźników w celu koordynowania i w miarę możliwości, zapewnienia sprawnej komunikacji na czas prac służb na miejscu. – My jesteśmy gotowi, aby przywrócić rozkładową jazdę pociągów jak tylko służby na to pozwolą, do tego czasu informujemy na stacjach i przystankach pasażerów o zmianach w komunikacji – powiedział nam Jakubowski.

Aktualnie pociągu Intercity zostały skierowane przez Skierniewice, natomiast Koleje Mazowieckie uruchomiły komunikację zastępczą pomiędzy Sochaczewem a Bednarami.

Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Skierniewicach Magdalena Studniarek powiedziała nam, że wykonawca prac powiadomił służby o odkryciu podejrzanych przedmiotów w czasie prac ziemnych, na miejscu był już patrol saperski, który jednak stwierdził, że odkryte przedmioty nie są „wybuchowe” i nie podjął ich, teraz trwa analiza czym one faktycznie są.

Jak przyznała rzecznik nie jest wykluczone, że znalezione przedmioty są butlami, z których w czasie bitwy nad Rawką w okresie I wojny światowej niemieccy żołnierze wypuszczali chlor w maju, czerwcu i lipcu 1915 roku w ramach ataków gazowych na pozycje wojsk rosyjskich.

Studniarek dodała, że nie wiadomo czy przedmioty wyglądające jak butle są puste w środku i czy stanowią realne zagrożenie. Sytuacja jest analizowana.

Komunikat zespołu prasowego Kolei Mazowieckiech:

Na linii Warszawa – Kutno występują utrudnienia w ruchu pociągów. Niektóre pociągi mogą być opóźnione, odwołane lub mogą kursować w skróconej relacji. Na odcinku Bednary – Sochaczew, podczas prac inwestycyjnych prowadzonych na zlecenie PKP PLK S.A., nastąpiła przerwa w ruchu pociągów i została wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.  W związku z powyższym zostało także wprowadzone dodatkowe honorowanie biletów KM w pociągach PKP Intercity na odcinku Warszawa Wschodnia / Warszawa Gdańska – Skierniewice – Łowicz Główny w obu kierunkach.

Prosimy o zwracanie uwagi na komunikaty megafonowe.

Szczegółowe informacje o kursowaniu pociągów znajdą Państwo na stronie www.portalpasazera.pl.

Źródło: lowiczanin.info
Fot. Ochotnicza Straż Pożarna w Sierzchowie

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz