Sektorkolejowy » Piotr Malepszak: kwestia przejęcia Cargotoru przez PKP PLK zostanie rozstrzygnięta w najbliższych tygodniach

Piotr Malepszak: kwestia przejęcia Cargotoru przez PKP PLK zostanie rozstrzygnięta w najbliższych tygodniach

pzez Damian

Dyskusje o przejęciu 100% akcji spółki Cargotor przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA są prowadzone już od kilku lat. W ubiegłym tygodniu o sprawie przypomniał wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej – Piotr Malepszak.

Jak tłumaczy Piotr Malepszak, kwestia zakupu Cargotoru – spółki zależnej w 100% od PKP Cargo ma zostać wyjaśniona w najbliższych tygodniach. Warto przypomnieć, że w listopadzie 2021 r. spółka podpisała z PKP PLK list intencyjny w sprawie przejęcia udziałów.

Spółka PKP Cargo podpisała z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. list intencyjny, którego przedmiotem jest wyrażenie zainteresowania przez PKP Cargo i PKP PLK podjęcia działań zmierzających do przeprowadzenia transakcji nabycia przez PKP PLK od PKP Cargo 100% udziałów w Cargotor sp. z o.o. – informowała wtedy w komunikacie spółka PKP Cargo.

Miesiąc później padły deklaracje, iż negocjacje w tej sprawie zakończą się najpóźniej w czerwcu 2022 r., jednak transakcja nie została sfinalizowana w podanym terminie.

W styczniu 2023 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na tzw. na dokonanie koncentracji, która miała polegać na przejęciu kontroli nad Cargotorem przez PKP PLK.

Piotr Malepszak pytany o przyszłość spółki Cargotor informuje, że celem Resortu Infrastruktury jest finalizacja całego przedsięwzięcia.

Nowy zarząd PKP PLK analizuje kwoty zakupu. Jest rozbieżność, jest inna wycena i PKP Cargo, właściciel Cargotoru chce większej kwoty. Chcemy to w najbliższych tygodniach wyjaśnić – dodaje.

Należy przypomnieć, że spółka Cargotor zarządza dynamicznie rozwijającym się Rejonem Przeładunkowym Małaszewicze o bardzo dużym potencjale.

Sprawdź również:

Autor: Damian Malesza
Fot. Cargotour

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz