Sektorkolejowy » Otomino: przetarg na zaprojektowanie i budowę parkingu ogłoszony

Otomino: przetarg na zaprojektowanie i budowę parkingu ogłoszony

pzez Damian

Podróżni, którzy skorzystają z nowego przystanku Otomino na tzw. bajpasie kartuskim, łatwiej połączą dojazdy samochodem i pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę parkingu. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki środkom z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Nowy parking ułatwi łączenie podróży pociągiem z nowego przystanku w Otominie (linia kolejowa nr 229 Pruszcz Gdański – Łeba) w kierunku Gdańska i Kartuz. Wznowienie ruchu pociągów na trasie Glincz – Gdańsk Kokoszki zaplanowane jest na marzec br. Dzięki powstaniu miejsc postojowych w sąsiedztwie nowego peronu podróżni sprawnie i wygodnie będą mogli się przesiąść z auta do pociągu.

Parking w Otominie zostanie zlokalizowany w sąsiedztwie nowego przystanku, przy ul. Do Dworu. Zwycięzca ogłoszonego przetargu przygotuje projekt inwestycji oraz zrealizuje prace budowlane. Powstaną co najmniej 32 miejsca postojowe, w tym dwa dla osób o ograniczonej mobilności. Dla podróżnych dojeżdżających na przystanek jednośladami powstanie wiata rowerowa z 15 stojakami. Teren parkingu oświetlą latarnie LED, zamontowany zostanie także monitoring. Zbudowany zostanie ciąg pieszo – rowerowy od parkingu do ul. Do Dworu.

Realizacja inwestycji poprawiającej warunki podróżowania w Otominie jest możliwa dzięki współpracy PLK S.A. oraz Gminy Żukowo. PLK S.A. odpowiadają za budowę parkingu, natomiast gotowy obiekt zostanie przejęty w utrzymanie zgodnie z zawartą umową przez Gminę Żukowo. Gmina w swoim zakresie wybuduje zasilanie na potrzeby oświetlenia parkingu oraz monitoringu. Zakończenie prac planowane jest do końca 2024 r.

Program przystankowy ułatwia przesiadki

Inwestycja w Otominie zostanie zrealizowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Celem programu jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów. W ramach programu w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowę w 9 lokalizacjach, w 41 miejscach postępują prace budowlane, a dla 4 przygotowywane są postępowania przetargowe.

Źródło: PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz