Sektorkolejowy » Rozpoczął się strajk generalny na WKD

Rozpoczął się strajk generalny na WKD

pzez Damian

Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. poinformowała, że w związku z rozpoczęciem przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce strajku generalnego w formie rotacyjnej począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w WKD, wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym. Następnie od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii WKD począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00:

  1. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.
    Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.
  2. Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.

Po zatrzymaniu pociągów na określonych stacjach i przystankach osobowych zostaną podstawione autobusy umożliwiające kontynuację podróży na relacji do stacji docelowej określonej odpowiednio dla unieruchomionego pociągu. Autobusy zostaną podstawione tylko w rejonie tych stacji/przystanków osobowych, na których zatrzymają się pociągi objęte godzinami strajku generalnego. W porze porannego szczytu przewozowego ok. godz. 6:00 zostały zatrzymane pociągi na następujących stacjach/przystankach osobowych:

  • stacja Grodzisk Mazowiecki Radońska (kierunek Warszawa)
  • stacja Podkowa Leśna Główna (kierunek Warszawa oraz kierunek Grodzisk Mazowiecki)
  • przystanek osobowy Malichy (kierunek Warszawa oraz kierunek Milanówek)

Autobusy będą kontynuować przejazd wzdłuż trasy WKD do stacji docelowej, do której według rozkładu jazdy zmierzał dany pociąg zgodnie z trasami komunikacji zastępczej opracowanymi na potrzeby tzw. sytuacji awaryjnych. UWAGA: obowiązują postanowienia związane ze skróceniem linii kolejowej WKD do przystanku Warszawa Reduta Ordona wraz z przesiadką do zastępczych środków transportu w obrębie przystanku osobowego Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Brak porozumienia w sprawie podwyżek dla maszynistów WKD

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych odrzucił propozycję podwyżki w wysokości 500 zł brutto/os. od 1 marca 2024 roku, zaproponowaną przez Zarząd spółki WKD i podtrzymał swoje żądania wprowadzenia podwyżki w kwocie 800 zł brutto. W związku z tym ZZMK podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku generalnego w WKD.

Zarobki maszynistów WKD

po wprowadzeniu podwyżki w 2023 roku średnie wynagrodzenie maszynistów WKD kształtuje się na poziomie ponad 10.000 zł brutto, co stanowi kwotę o ponad 25% wyższą od średniej płacy w WKD. Ponadto postulowana przez ZZMK podwyżka w wysokości 800 zł brutto w uposażeniu zasadniczym po uwzględnieniu pochodnych, realnie przełożyłaby się na wzrost zarobków maszynistów o ponad 1600 zł brutto w 2024 roku.

Zarząd WKD, planując budżet spółki na 2024 rok, przyjął wzrost funduszu wynagrodzeń o 15,6%, co przekłada się na podwyżkę wynagrodzenia o kwotę 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym od dnia 1 kwietnia 2024 roku dla wszystkich pracowników WKD. W przypadku uwzględnienia postulatów ZZMK pasażerów będzie musiała dotknąć już w tym roku znaczna podwyżka cen biletów, bez wprowadzenia której niemożliwe stanie się zbilansowanie realizowanej działalności przewozowej.

Fot. WKD

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz