Sektorkolejowy » Opolskie: Policyjny radiowóz utknął na przejeździe kolejowo-drogowym między rogatkami [WIDEO]

Opolskie: Policyjny radiowóz utknął na przejeździe kolejowo-drogowym między rogatkami [WIDEO]

pzez Damian

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie przejazdu kolejowo-drogowego w miejscowości Tułowice (woj. opolskie). Funkcjonariusz policji kierujący policyjnym busem wykazał się skrajnie nieodpowiedzialnym zadaniem i wjechał na przejazd, w momencie, gdy opadały rogatki, a sygnalizator nadawał pulsacyjne światło czerwone. Całe zdarzenie zostało nagrane przez z uczestników ruchu drogowego i udostępnione w internecie.

Na szczęście nie doszło do kolizji z nadjeżdżającym szynobusem. Warto zaznaczyć, że podczas zdarzenia radiowóz nie miał włączonych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych, zatem funkcjonariusz z pewnością nie pędzili, by np. ratować ludzkie życie. Niestety policjant nie zachował szczególnej ostrożności. Naraził on nie tylko swoje życie oraz zdrowie, a także innych uczestników ruchu drogowego i kolejowego. Zabrakło też wiedzy w zakresie postępowania, w momencie, gdy dojdzie już do takiej sytuacji.

Zgodnie z deklaracjami opolskiej policji, kierowca radiowozu został ukarany mandatem w wysokości 2000 zł oraz 15 punktami karnymi.

Niestety pomimo licznych akcji edukacyjnych i kampanii społecznych jak np. „Bezpieczny przejazd” nadal dochodzi do skrajnie nieodpowiedzialnych zachowań w obrębie przejazdów i terenów kolejowych, które mogą być tragiczne w skutkach. W tym przypadku uczestnikami zdarzenia byli funkcjonariusze policji, którzy przecież bardzo często apelują o rozważne zachowania i właściwe postępowanie w takich sytuacjach. Należy podkreślić, iż to właśnie oni powinni „świecić” przykładem w zakresie bezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy utkniemy na przejeździe kolejowo-drogowym?

Należy pamiętać, że rogatki na przejazdach kolejowo-drogowych są skonstruowane w taki sposób, by w momencie zagrożenia można je bezproblemowo wyłamać. Dokonanie tego nie wymaga użycia dużej siły. Dzięki zastosowany rozwiązaniom wyłamany szlaban nie jest kosztowny w naprawie. Niewielkie będą także uszkodzenia auta. Kiedy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji, konieczne jest, by jak najszybciej opuścić przejazd, natomiast gdy nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i wyjść poza teren przejazdu, zabierając ze sobą wszystkich, którzy nim poróżowali oraz skorzystać z żółtej naklejki PLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK ratuje życie

Od 2018 r. każdy przejazd w Polsce, który jest zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., ma dodatkowe oznakowanie. Od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki, na których znajdziemy 3 bardzo istotne informacje:

  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego składający się z dziewięciu cyfr
  • numer alarmowy
  • numer awaryjny

Z żółtych naklejek PLK korzystamy w momencie zagrożenia życia lub kiedy widzimy na torach przeszkodę. Żółte Naklejki PLK na przejazdach kolejowo-drogowych pozwalają na precyzyjne określenie miejsca wypadku, a kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wydawnictwo Sektor Kolejowy jako sygnatariusz Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym stanowczo potępia takie zachowania. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpiecznego poruszania się zarówno po drogach, jak i terenach kolejowych. Należy pamiętać, że pojazdy szynowe mają znacznie dłuższą drogę hamowania niż auta. Ponadto ze względu na swoją masę, są zdecydowanie większym zagrożeniem. Zależy nam, żeby nieustannie podnosić świadomość uczestników ruchu kolejowego i drogowego oraz promować właściwe zachowania.

Warto zapoznać się z:

W drodze na wakacje uważaj na przejazdach – apel Ambasadorów Bezpieczeństwa

Od czterech lat Żółta Naklejka PLK ratuje życie na przejazdach kolejowo-drogowych

Ambasadorzy Bezpieczeństwa kontynuują działania w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd”

Autor: Damian Malesza
Fot. 24opole.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz