Na mocy nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. część infrastruktury kolejowej, która jest wykorzystywana przy przewozach kolejowych, zostanie zwolniona z podatku od nieruchomości.
W piątek (26 listopada) projekt nowelizacji trafił do senatu, a ten nie wniósł poprawek do dokumentu. Za podjęciem uchwały głosowało 98 senatorów. Kolejnym krokiem jest przekazanie ustawy do podpisu prezydenta.
Eliminacja nieszczelności z systemu podatkowego
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ma na celu eliminację nadużyć i uszczelnienie systemu zwolnień z podatku od nieruchomości, kiedy grunty kolejowe są wykorzystywane do prowadzenia działalności, która nie ma nic wspólnego z kolejnictwem.
Wg nowych zapisów w ustawie od podatku zostanie zwolniona tylko ta część nieruchomości należących do kolei, która związana jest stricte z prowadzeniem działalności kolejowej (np. poczekalnie, toalety, powierzchnie kas biletowych, pochylnie, kładki dla pieszych, punkty informacyjne, miejsca parkingowe, ciągi dojazdowe do parkingów).
Zwolnienie z podatku obejmie także grunty i obiekty, które wchodzą w skład infrastruktury kolejowej lub takie, które są udostępniane przewoźnikom kolejowym na potrzeby obsługi podróżnych. Podatki nie będą także naliczane od nieruchomości, na których znajduje się nieczynna infrastruktura kolejowa.
Na mocy tej samej ustawy po nowelizacji od podatków zwolnione będą także terminale towarowe w zakresie części związanej ze świadczeniem usług na rzecz przewoźników kolejowych.
Autor: Agata Sumara