Sektorkolejowy » Obchody 175-lecia kolei w Krakowie

Obchody 175-lecia kolei w Krakowie

pzez Damian

13 października 1847 r. o godz. 930 z Krakowa Głównego w kierunku Mysłowic wyruszył pierwszy „parowiec”, a miasto zostało włączone w europejską sieć kolei żelaznych. To wydarzenie zapoczątkowało erę podróżowania koleją z Krakowa po Europie oraz Azji. Z okazji 175-lecia otwarcia pierwszej linii kolejowej w tym mieście przygotowano uroczyste wydarzenie, które odbędzie się w dniach 13-16 października br.

175 lat kolei w Krakowie

Obchody 175-lecia otwarcia pierwszej linii kolejowej w Krakowie rozpoczną się w dniu 13 października 2022 r. o godz. 900 w budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie. Gości przywita Krakowska Kolejowa Orkiestra Dęta. Następnie zaplanowano przejazd pociągiem Kolei Małopolskich po trasie sprzed 175 lat (Kraków – Krzeszowice – Kraków). Równolegle będzie można podziwiać wystawę zabytkowego i współczesnego taboru kolejowego tuż przy historycznej wiacie Dworca Głównego PKP w Krakowie oraz ekspozycję zabytkowego żurawia wodnego obok peronu V. O godz. 1200 w Domu Kultury Kolejarza przy ul. św. Filipa 6 rozpocznie się konferencja naukowo-techniczna pn. „175 lat kolei w Krakowie”.

W dniach 13-16 października 2022 r. w zabytkowym budynku Dworca Głównego PKP w Krakowie będzie można oglądać wystawę historyczną „Pod parą do sztandarów” i ekspozycję makiet kolejowych. Zaplanowano także spotkania autorskie z wydawcami i autorami książek o tematyce kolejowej oraz pokazy na symulatorach (kierowanie pociągiem i praca nastawni). Ponadto w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym udostępniona zostanie wystawa pamiątek oraz zabytków dokumentujących początki kolei w Krakowie.

14 października o godz. 1400 na boisku KKS Prokocim zostanie rozegrany jubileuszowy turniej piłkarski: Kolejarze – Tramwajarze. O godz. 1700 na dworcu Kraków Główny (w starym budynku) zaplanowano spotkanie z Dominiką Leszczyńską, autorką książki „Kolejarze z Wileńszczyzny”, a o godz. 1800 w Domu Kultury Kolejarza przy ul. św. Filipa 6 odbędzie się wernisaż prac o tematyce kolejowej.

Organizatorami wydarzenia są: SITK RP Oddział w Krakowie, Kolejowe Towarzystwo Kultury oraz Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”.

Szczegóły wydarzenia są dostępne TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Muzeum Krakowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz