Sektorkolejowy » Nowy przystanek kolejowy na trasie Olsztyn – Działdowo

Nowy przystanek kolejowy na trasie Olsztyn – Działdowo

pzez Adrian

Lepszy dostęp do pociągów dla użytkowników kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały o podpisaniu umowy z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. na budowę nowego przystanku kolejowego w Wietrzychowie (linia kolejowa Olsztyn – Działdowo). Inwestycja ułatwi dostęp do kolei podróżującym pociągiem w kierunku Olsztyna bądź Działdowa. Wartość inwestycji w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to 2,1 mln zł. O roli programu przystankowego mówił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu:

„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zapewnia ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także na Warmii i Mazurach. Nowe perony w Wietrzychowie to krok do budowania atrakcyjnej oferty podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości”.

Jak będzie wyglądał nowy przystanek w Wietrzychowie?

W miejscowości Wietrzychowo zaplanowano nowy peron o długości 150 metrów, który zostanie umiejscowiony nieopodal przejazdu kolejowo-drogowego. Wysokość peronu zostanie dostosowana do potrzeb podróżujących, żeby wsiadanie oraz wysiadanie z pociągów nie sprawiało problemów. Nowy przystanek zostanie wyposażony m.in. w:

  • wiaty
  • ławki
  • tablice informacyjne
  • czytelne oznakowanie
  • energooszczędne oświetlenie LED
  • stojaki rowerowe
  • specjalne pochylnie, które ułatwią dostęp dla pociągów osobom, których poruszanie się jest ograniczone

„Rozwój sieci kolejowej oprócz projektów o dużej skali, jak modernizacja linii Działdowo – Olsztyn, Szczytno – Ełk, to również inwestycje lokalne zwiększające i ułatwiające dostęp do kolei. Dzięki nowemu przystankowi Wietrzychowo mieszkańcy będą wygodniej korzystać z pociągów w codziennych i okazjonalnych przejazdach w kierunku Olsztyna i Działdowa”

– powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Realizacja przedsięwzięcia przebiegnie w formie „projektuj i buduj”. Zgodnie z planem prace budowlane mają rozpocząć się w czerwcu 2022 roku. Finalizację prac przewidziano pod koniec 2022 roku.

Więcej zmian w woj. warmińsko-mazurskim

Zakres prac w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na terenie województwa warmińsko-mazurskiego obejmuje 6 przystanków kolejowych. Zgodnie z planem oprócz wspomnianego Wietrzychowa prace budowane obejmą m.in.:

  • przebudowę przystanku w Łankiejmach
  • wydłużenie peronów w Pasłęku
  • budowę nowych przystanków w Kolnie i Nikielkowie

Planowane inwestycja mają ułatwić dostęp do kolei oraz zwiększyć komfort podróży pociągiem w tym rejonie.

O inwestycjach w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” pisaliśmy już TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Jan Bury

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz