Sektorkolejowy » Nowy muzealny eksponat w Klubie Sympatyków Kolei we Wrocławiu

Nowy muzealny eksponat w Klubie Sympatyków Kolei we Wrocławiu

pzez Patryk

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu wzbogacił swoją kolekcję o nowy muzealny eksponat. Tym razem jest to wagon-szatnia, który został podarowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK). Oprócz wagonu miłośnicy kolei otrzymali również fragmenty torów, na których wagon zostanie posadowiony. W jego wnętrzu można przygotować ekspozycję muzealną.

Eksponat to historyczny wagon typu 101A. Ten egzemplarz został wyprodukowany w Poznaniu w 1963 r. przez Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego. Przez 30 lat służył jako część składu Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego. W nim stworzono szatnię dla pracowników, którzy byli odpowiedzialni za usuwanie usterek i skutków wypadków w woj. warmińsko-mazurskim. Miejscowością stacjonowania wagonu była Iława.

Wartość darowizny oszacowano na około 16 tys. zł. Wcześniej klub otrzymał już od PKP PLK takie modele, jak: wagon kryty, dwa radiotelefony Radmor FM 3006 i wagon techniczno-gospodarczy 209C. Przekazanie tych eksponatów do klubu to przejaw działalności spółki, która służy kultywowaniu tradycji kolejowej oraz pielęgnowaniu pamięci o losach polskiej kolei.

Dzięki takim miejscom, jak muzeum prowadzone przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu, możliwe jest przekazywanie wiedzy o kolei następnym pokoleniom. Podróże pociągami mają coraz większe grono pasjonatów, którzy chętnie odkrywają ich historię. Wizyta w takim muzeum i zobaczenie na własne oczy eksponatów muzealnych pomaga odwiedzającym przenieść się w czasie i choć odrobinę poczuć to, jak podróżowano przed laty. Za kultywowanie takiej historii odpowiadają m.in. muzea i kolejowe skanseny.

Autor tekstu: Łukasz Głębocki

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz