Sektorkolejowy » Strajk kolejarzy w Portugalii

Strajk kolejarzy w Portugalii

pzez Patryk

Od 28 lipca, w wybranych godzinach, trwa protest kolejarzy w Portugalii. Protestują pracownicy państwowej spółki kolejowej Infraestruturas de Portugal, co prowadzi do dużych zakłóceń ruchu kolejowego na obsługiwanych przez nich trasach.

W Portugalii już nie po raz pierwszy strajk kolejarzy przypada na letni okres, czyli czas, kiedy ludzie najwięcej podróżują, a do kraju przyjeżdża wielu turystów. Najczęściej strajki prowadzone są w określonych godzinach lub na wybranych trasach, aby nie były aż tak dużym obciążeniem dla podróżnych. Mimo wszystko powodują one spore utrudnienia i zakłócają ruch kolejowy w całym kraju.

Dlaczego portugalscy kolejarze strajkują?

Portugalscy związkowcy strajkują, ponieważ żądają podwyżek swoich wynagrodzeń. Wśród kolejnych postulatów znajdują się m.in.: aktualizacja dotacji i ich wartości na regeneracyjne posiłki oraz wyższy dodatek w ramach pracy w godzinach nadliczbowych. Mają również zastrzeżenia co do przestrzegania Zbiorowego Układu Pracy oraz poszanowania potrzeb związkowych kolejarzy. Strajkujący domagają się również zatrudnienia nowych pracowników, ponieważ obecna kadra jest zbyt obciążona, oraz poprawy warunków BHP w miejscu pracy i obiektach socjalnych.

Oficjalny strajk rozpoczął się 28 lipca. Póki co prowadzony jest codziennie w godz. od 10:00 do 12:00 oraz od 17:00 do 19:00, choć z czasem może się to zmienić. Wstępnie strajk planowany jest do 8 sierpnia, jednak może zostać skrócony, jeżeli związkowcy dojdą do porozumienia z ministrem transportu w rządzie Portugalii. Po 8 sierpnia kolejarze mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Protest popierają również pracownicy przewoźnika CP, czyli państwowego operatora.

Autor tekstu: Łukasz Głębocki
Źródło zdjęcia: bankier.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz