Sektorkolejowy » Tak będzie wyglądał pociąg przyszłości dla S-Bahn

Tak będzie wyglądał pociąg przyszłości dla S-Bahn

pzez Patryk

Koleje Niemieckie pokazały nowy model pociągu, który będzie obsługiwał szybką kolej miejską S-Bahn. To projekt pociągu przyszłości, jak nazywa go Deutsche Bahn. W ramach przedsięwzięcia wykorzystano bardzo innowacyjne rozwiązania, w tym m.in. dostosowywanie wnętrza do aktualnych potrzeb użytkowników czy dedykowaną część przedziału do ładowania elektrycznych hulajnóg.

Według projektu, naciśnięcie jednego guzika przez operatora pociągu może zwiększyć jego przestrzeń użytkową nawet o 40%. Skład ma być wyposażony w automatycznie składane fotele, dzięki czemu swobodnie będzie można dostosowywać ich liczbę w ramach dostępnej przestrzeni. To bardzo innowacyjne rozwiązanie, ponieważ złożone fotele dają więcej miejsca dla pasażerów stojących, dzięki temu automatycznie do składu wejdzie więcej osób. Możliwość dostosowywania miejsca dotyczy również części przeznaczonej na rowery oraz wózki dziecięce.

Dodatkowo nowe pociągi dla S-Bahn mają posiadać innowacyjny system informacji pasażerskiej – komunikaty wyświetlane będą na powierzchniach przeszklonych, np. na szybach lub drzwiach pociągu. Zadbano również o osoby, które pracują w podróży. Specjalnie dla nich przygotowano dedykowaną przestrzeń, gdzie można podłączyć laptop do monitora. Dzięki temu możliwa jest praca na dwóch ekranach. Hulajnogi elektryczne to pojazdy, które coraz chętniej używane są przez społeczeństwo, dlatego także dla nich znaleziono przestrzeń. To klasyczny przykład modyfikowania funkcjonalności składów w zależności od zmieniających się potrzeb podróżnych. W projekcie ma też być wykorzystywana sztuczna inteligencja oraz ekologiczne rozwiązania.

Przed wybuchem pandemii co roku pociągi S-Bahn w aglomeracjach przewoziły nawet 1,3 mld osób w Niemczech. Rosnące obłożenie tras i zapotrzebowanie klientów sprawia, że innowacje są nieodłącznym elementem rozwoju taboru kolejowego w tym kraju.

Autor tekstu: Łukasz Głębocki
Źródło zdjęcia: www.wikipedia.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz