Sektorkolejowy » Małopolskie: przebudowa dworca w Jasieniu Brzeskim zakończona

Małopolskie: przebudowa dworca w Jasieniu Brzeskim zakończona

pzez Damian

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Jasieniu znajduje się przy czynnej linii kolejowej nr 91 relacji Kraków – Medyka. Budynek powstał w 1961 roku. Głównym celem inwestycji w Jasieniu była poprawa stanu technicznego i estetycznego dworca, zwiększenie jego funkcjonalności oraz dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Niewielki, bo mający niemal 80 mkw., obiekt przeszedł metamorfozę. W ramach prac wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, a bryła budynku została wykończona tynkiem w jasnym, szarym kolorze, z elementami grafitowymi. Natomiast przy wejściu głównym zastosowano okładzinę imitującą drewno. Lekkości obiektowi nadaje ściana aluminiowo-szklana wydzielająca zewnętrzną poczekalnię, dzięki której jest ona dobrze doświetlona i przestrzenna. W nowym dworcu znajduje się funkcjonalna poczekalnia wyposażona w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Podróżni mogą także korzystać z nowej toalety, w pełni dostosowanej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

– Cieszę się, że pochodzący z lat 60. XX wieku dworzec w Jasieniu Brzeskim stał się nowoczesną oraz komfortową przestrzenią obsługi podróżnych. Co niezwykle istotne, dzięki inwestycji pojawiło się również szereg rozwiązań ułatwiających korzystanie z obiektu osobom starszym, podróżnym z dziećmi czy pasażerom z ciężkimi bagażami – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Dworzec w Jasieniu Brzeskim to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie małopolskim. Mieszkańcy powiatu brzeskiego zyskali dzisiaj dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Krakowa i Tarnowa. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Kolejny dworzec kolejowy jest udostępniany pasażerom. Rząd jest zdeterminowany, aby systematycznie poprawiać bezpieczeństwo i komfort podróżowania pociągiem. Tworzymy bezpieczną, komfortową i  przewidywalną kolej i w kolejnych latach utrzymamy ten trend – mówi Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury.

– Modernizacja dworca w Jasieniu to kolejna inwestycja oddana podróżnym w województwie małopolskim. W tym regionie zmodernizowaliśmy oraz wybudowaliśmy od podstaw już w sumie 18 dworców kolejowych o wartości nakładów ponad 130 mln zł brutto. Ale to nie koniec. W trakcie projektowania są dwa kolejne dworce – w Rudawie i Olkuszu, a na etapie przygotowania jest inwestycja przebudowy dworca w Krzeszowicach – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

– Mieszkańcy i podróżni odwiedzający województwo małopolskie mogą korzystać z nowo wyremontowanych obiektów dworcowych m.in. w Jasieniu Brzeskim, dzięki projektowi modernizacji tego i szeregu innych obiektów, wspartemu funduszami unijnymi na poziomie 60 milionów złotych. Bezpieczeństwo i komfort obywateli UE koresponduje tu z realizacją europejskich polityk w zakresie dbałości o środowisko naturalne poprzez zmianę paradygmatu podróży transportem publicznym jako najbardziej przyjaznym dla pasażera. Życzymy dalszych sukcesów w realizacji podobnych projektów i udanej podróży każdej osobie korzystającej z tego obiektu – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dzięki przebudowie budynek stał się bardziej ekologiczny. Dworzec wyposażono w pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a także system BMS (Building Management System) sterujący instalacjami i urządzeniami oraz optymalizujący zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. Na dworcu jest również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu.

Modernizacja dworca to również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Wymieniono nawierzchnię chodników oraz wykonano pasy prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, zamontowano także nowe elementy małej architektury oraz uporządkowano zieleń.

Przebudowa dworca Jasień Brzeski kosztowała ponad 4,1 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą dokumentacji projektowej jest firma AMT Sp. z o.o., zaś wykonawcą robót budowlanych firma MURKRAK sp. z o.o. sp.k.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz