Sektorkolejowy » Ruszają prace projektowe dla dworców w Nisku i Mielcu

Ruszają prace projektowe dla dworców w Nisku i Mielcu

pzez Damian

Dworce w Nisku i Mielcu to ostatnie inwestycje z obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w województwie podkarpackim, dla których rozpoczyna się proces projektowania.

— Rozbudowie i modernizacji infrastruktury peronowej i torowej muszą towarzyszyć także dobre zmiany związane z budynkami dworcowymi. Dlatego już wiemy, że kolejne dworce w woj. podkarpackim zmienią swoje oblicze dla pasażerów. Mieszkańcy Niska i Mielca oraz wszyscy odwiedzający te urokliwe podkarpackie miasta będą mogli niebawem skorzystać z nowoczesnych obiektów PKP — powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Historyczny dworzec w Nisku w nowocześniejszym wydaniu

Dworzec w Nisku został wybudowany w 1899 roku na podstawie projektu Austriackich Kolei Państwowych. Dzięki realizowanej inwestycji przejdzie on kompleksową przebudowę z dbałością o historyczne detale. Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi oraz przylegająca do niej wiata, wsparta na żeliwnych kolumnach. Zachowane zostaną niektóre elementy wystroju wnętrza, w tym m.in. wzorzyste posadzki. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych. Pasażerowie mogą spodziewać się komfortowej poczekalni z elektronicznymi tablicami przyjazdów i odjazdów pociągów, ławkami oraz gablotami na rozkłady jazdy pociągów.

Budynek stanie się również przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworca. Obiekt i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.

Nowy, nowoczesny dworzec w Mielcu

W Mielcu dotychczasowy dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie nowoczesny budynek w formule zbliżonej do Innowacyjnych Dworców Systemowych. Nowy dworzec będzie obiektem parterowym o geometrycznej bryle, z przeszkloną fasadą od strony miasta, a także charakterystyczną wieżą zegarową. Wewnątrz budynku będzie znajdował się hol połączony z poczekalnią, lokal komercyjny, pomieszczenia przeznaczone dla spółek kolejowych, a także toalety i zaplecze techniczne.

Nowy dworzec będzie wyposażony w nowoczesne systemy informacji pasażerów, czyli elektronicznie tablice przyjazdów i odjazdów pociągów wraz z informacją megafonową. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych oraz dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pojawią się w nim linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz plany dotykowe dworca. Nowy obiekt będzie również energooszczędny i przyjazny środowisku. Zostanie on powiązany funkcjonalnie z otoczeniem, a także z przebudowywanymi przez PKP PLK SA peronami stacji Mielec oraz układem drogowym w okolicy.

Inwestycje w Nisku i Mielcu są realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Obie inwestycje mają zostać oddane do użytku w drugiej połowie 2026 r.

Źródło: PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz