Sektorkolejowy » Lokalne Centrum Sterowania na stacji Rzeszów Główny usprawni ruch kolejowy

Lokalne Centrum Sterowania na stacji Rzeszów Główny usprawni ruch kolejowy

pzez Damian

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za blisko 33 mln zł netto na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w obrębie lokalnego centrum sterowania w Rzeszowie. Finansowanie przedsięwzięcia przewidziane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Lokalne centrum sterowania (LCS) ruchem w Rzeszowie obejmuje obecnie swym zasięgiem odcinek od stacji Dębica do stacji Rzeszów Zachodni, bez stacji Rzeszów Główny.

Inwestycja PLK SA zapewni rozszerzenie zasięgu LCS-u, poprzez włączenie w obszar sterowania ruchem kolejowym stacji Rzeszów Główny i Rzeszów Staroniwa. Po inwestycji LCS będzie obsługiwał stacje: Dębica, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Trzciana, Rzeszów Główny oraz Rzeszów Staroniwa. Dzięki LCS możliwe jest prowadzenie ciągłego nadzoru nad ruchem pociągów z jednego miejsca obsługi oraz bieżący monitoring ruchu kolejowego. Wiele funkcji wykonywanych dotychczas przez dyżurnych ruchu odbywać się będzie automatycznie.

 Inwestycje kolejowe zapewniają lepsze funkcjonowanie i rozwój transportu szynowego w Polsce. Dzięki temu podróżni i mieszkańcy regionów, w tym Podkarpacia zyskują komfortową i niezawodną komunikację. Kolejne przedsięwzięcie w stolicy województwa podkarpackiego przyczyni się do usprawnienia kolei i efektywnego jej wykorzystania –mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 Rozbudowa Lokalnego Centrum w Rzeszowie i zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania, usprawni ruch kolejowy i zwiększy poziom bezpieczeństwa. To istotny efekt zaplanowanej inwestycji, który wpływa na niezawodność funkcjonowania kolei oraz komfort podróżowania pociągiem –powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Realizacja przedsięwzięcia w obrębie LCS Rzeszów, umożliwi zintegrowanie różnych systemów komputerowych, stacyjnych i liniowych. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i nowych rozwiązań zagwarantuje lepszy nadzór nad ruchem pociągów. To oznacza usprawnienie kolei i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stacjach, szlakach i przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki temu, pasażerowie zyskają jeszcze większy komfort podróżowania, m.in. na stacji Rzeszów Główny.

Umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w obrębie LCS Rzeszów zrealizuje Firma Ground Transportation Systems Polska sp. z o.o., w ramach projektu „Zabudowa kompleksowej informacji pasażerskiej oraz urządzeń sterowania ruchem kolejowym na liniach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA”. Wartość umowy to blisko 33 mln zł netto. Finansowanie planowane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Planowany termin zakończenia zadania to drugi kwartał 2026 r.

Standard rzeszowskiej stacji zwiększył się i zmienia się sukcesywnie dla podróżnych – to efekt wielu przedsięwzięć, realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Po największej w historii przebudowie stacji Rzeszów Główny, wszyscy podróżni mają lepszy dostęp do pociągów – są windy i schody ruchome. Nowe perony, z dogodnym wyposażeniem w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie zapewnia komfort obsługi pasażerów. Komunikację podróżnym i mieszkańcom ułatwia bezkolizyjne przejście pod torami. Realizowana obecnie kolejna inwestycja PLK SA na stacji Rzeszów Główny zwiększy zakres bieżącej informacji o kursowaniu pociągów. Będzie system dynamicznej informacji pasażerskiej – wyświetlacze i nagłośnienie. Nowoczesny system informacji zaplanowano również na trasach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Źródło: PKP PLK S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz