Sektorkolejowy » Łódź: Remont zajezdni Chocianowice – postępy prac modernizacyjnych

Łódź: Remont zajezdni Chocianowice – postępy prac modernizacyjnych

pzez Adrian

Zabytkowa łódzka zajezdnia przechodzi aktualnie przebudowę. 122-letnie obiekt obsługuje ok. 220 składów należących do MPK Łódź. Prace modernizacyjne są realizowane na obszarze całego kompleksu o powierzchni ok. 7,5 ha. Za wykonanie inwestycji odpowiada firma Budimex. Jej wartość to ok. 138 mln zł.

Zajezdnia Chocianowice to jedna z dwóch funkcjonujących zajezdni tramwajowych w Łodzi. Stacjonuje w niej połowa pojazdów, które zasilają tabor MPK Łódź. Po zakończeniu wszystkich prac obiekt ten stanie się nowoczesnym centrum obsługi tramwajów.

Postępy prac w zajezdni Chocianowice

Aktualnie wykonawca inwestycji zajmuje się montażem instalacji termicznej na dachu nowego budynku. Trwają również prace przy północno-wschodniej fasadzie. Postępuje modernizacja podstacji oraz układanie przepustów. Montowane jest oświetlenie terenowe, a wzdłuż torowisk przybywa nowych słupów trakcyjnych. Ponadto realizowane są prace przy systemie zasilania kamer.

Zgodnie z planem już niedługo rozpocznie się murowanie ścianek działowych i wykonanie podbudów pod torowiska, które znajdują się za głównym budynkiem, a także demontaż szyn oraz podkładów z pozostałego układu torowego. Wkrótce wystartuje również budowa sieci kanalizacji deszczowej.

Zakres prac w ramach tej inwestycji obejmuje m.in.

  • przebudowę układu zasilania z własną stacją transformatorową
  • wymianę torowisk
  • wymianę sieci trakcyjnej
  • wykonanie nowego układu dróg wewnętrznych i oświetlenia
  • renowację zabytkowej ceglanej elewacji hali głównej
  • dobudowanie części z nowoczesnymi stanowiskami do kompleksowej obsługi, mycia oraz sprzątania tramwajów

Zabytkowy charakter zajezdni Chocianowice

Warto dodać, że elewacja frontowa łódzkiej zajezdni Chocianowice odzyska formę i estetykę z lat 30. XX w. Odtworzono 3 charakterystyczne trójkątne zwieńczenia bramowe. W celu podkreślenia neogotyckich korzeni obiektu przywrócono 2 wieżyczki, które flankują główny korpus bramowy.

Zgodnie z planem wszystkie prace w ramach tej inwestycji mają zakończyć się do końca 2023 r.

O przebudowie zajezdni Chocianowice pisaliśmy także TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. MPK Łódź / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz