Sektorkolejowy » KZN Rail z certyfikatem ZKP i oceną KOT dla płyt prefabrykowanych 

KZN Rail z certyfikatem ZKP i oceną KOT dla płyt prefabrykowanych 

pzez Damian

Płyty prefabrykowane do nawierzchni drogowej zintegrowanej z torowiskiem tramwajowym, produkowane przez KZN Rail, uzyskały Krajową Ocenę Techniczną (KOT) oraz krajowy certyfikat zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) w systemie 2+. To dokumenty niezbędne do seryjnej produkcji i wprowadzania do obrotu prefabrykowanych płyt dla tramwajowych zwrotnic i całych węzłów rozjazdowych, dedykowanych przejazdów czy nietypowych łuków. 

Oba dokumenty, niezbędne do legalnie prawidłowego wprowadzenia produktu budowlanego do obrotu, uzyskane zostały głównie na bazie wypracowanych procedur i doświadczeń uzyskanych w toku produkcji i zabudowy na sieci Tramwajów Śląskich, pierwszego i prototypowego prefabrykowanego rozjazdu tramwajowego ze zwrotnicą ZT-116-3200 R50. 

– Stworzyliśmy usystematyzowany zestaw procedur i instrukcji dla produkcji płyt prefabrykowanych do nawierzchni drogowej zintegrowanej z torowiskiem tramwajowym, mający na celu zapewnienie powtarzalności wytwarzania wyrobu budowlanego. Proces kontroli jakości i zgodności właściwości użytkowych produkowanych płyt prefabrykowanych opiera się teraz o potwierdzony przez Instytut Kolejnictwa krajowy certyfikat zgodności Zakładowej Kontroli Produkcji – podkreśla Agata Misiaszek-Uchańska, odpowiedzialna w KZN Rail za kwestie certyfikacji. – Natomiast uzyskana przez nas równolegle Krajowa Ocena Techniczna to nic innego jak pozytywna weryfikacja właściwości użytkowych naszych prefabrykowanych płyt betonowych ze zbrojeniem, które zgodnie z zamierzonym zastosowaniem mają wpływ na spełnienie podstawowych wymagań przez obiekty budowlane, w których płyty będą stosowane. 

Przypomnijmy, że płyty prefabrykowane produkowane przez KZN Rail, wraz z elementami układów torowych produkowanymi przez spółkę-matkę – KZN Bieżanów, są wykorzystywane przy projekcie CONTRACK, czyli produkcji, logistyce, zabudowie i procesie utrzymania prefabrykatów tramwajowych zwrotnic i całych węzłów rozjazdowych, dedykowanych przejazdów czy nietypowych łuków. 

Źródło: Informacja prasowa

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz