Sektorkolejowy » Ku przestrodze: niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej

Ku przestrodze: niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej

pzez Damian

Na przejeździe kolejowo-drogowym w Białej Pajęczańskiej na linii kolejowej 146 Częstochowa – Chorzew Siemkowice doszło do niebezpiecznej sytuacji.

13 lutego 2024 r. kierujący samochodem osobowym zignorował przepisy ruchu drogowego i z dużą prędkością wyprzedzał inne auta na przejeździe. Aby uniknąć zderzenia czołowego z innym pojazdem wjechał do rowu i uszkodził napęd rogatki.

Uszkodzoną po zdarzeniu rogatkę trzeba było naprawić, co powodowało dalsze utrudnienia dla kierowców. Przejazd w tym czasie został zabezpieczony, zgodnie z obowiązującymi procedurami bezpieczeństwa – postawiono znak „Stop” i tablice z informacją o uszkodzonej rogatce, a pociągi zwalniały do 20 km/h i podawały sygnał „baczność”. Sprawa została przekazana policji. Obecnie urządzenia na przejeździe działają sprawnie.

Według statystyk, 99 procent wypadków na przejazdach wynika z winy kierowców. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych, pośpiech, brawura, rutyna to przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii to ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod opadającymi rogatkami, omijanie zamkniętych półrogatek, a także wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu.

W przypadku niebezpiecznej sytuacji na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z Żółtej Naklejki PLK. Te dodatkowe informacje pozwalają na szybką reakcję, szczególnie wówczas, gdy na przejeździe znajdzie się unieruchomiony samochód. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe i ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Więcej informacji o Żółtej Naklejce PLK 

Może Ci się spodobać

1 komentarzy

Jojo 30 marca 2024 - 15:33

BMW 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz