Sektorkolejowy » Którędy pojadą tramwaje na krakowski Złocień? Trwają konsultacje społeczne

Którędy pojadą tramwaje na krakowski Złocień? Trwają konsultacje społeczne

pzez Damian

10 czerwca w Krakowie rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące koncepcji linii tramwajowej do osiedla Złocień. Rozmowy z mieszkańcami prowadzone są w ramach III części opracowania pn. „Wielowariantowa koncepcja budowy linii tramwajowej wraz z pętlą tramwajową oraz parkingiem P+R i rozbudowy ulicy Domagały w obszarze Rybitw”, czyli studium czterech korytarzy drogowo-tramwajowych wraz z pętlą tramwajowo-autobusową w rejonie osiedla Złocień. Swoje uwagi mieszkańcy mogą zgłaszać do 1 lipca br.

Celem prowadzonych konsultacji jest wybór najkorzystniejszego korytarza drogowo-tramwajowego do osiedla Złocień, który powinien zostać zrealizowany jako pierwszy – podaje serwis obywatelski.krakow.pl, podkreślając, że

Budowa linii tramwajowej do osiedla Złocień pozwoliłaby zapewnić obsługę terenów przyległych komunikacją zbiorową, wpłynęłaby na odciążenie ulicy Półłanki, poprawiając dostępność komunikacją dla mieszkańców osiedla”. Urzędnicy przypominają także, że „budowa trasy tramwajowej do osiedla Złocień może stanowić element realizacji potencjalnych planów rozwojowych tego obszaru z uwagi na będący w opracowaniu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Nowe Miasto”.

Tzw. Nowe Miasto, czyli zaplanowana od podstaw dzielnica, ma powstać na terenie około 700 ha powierzchni Płaszowa i Rybitw. To, co ma szczególnie wyróżniać nowy kompleks, to budowa na jego terenie czterech wieżowców o wysokości około 150 m oraz kilkunastu obiektów o wysokości od 90 do 120 m. Wg planów w Nowym Mieście zamieszka ponad 100 tys. osób.

Urzędnicy z krakowskiego magistratu planują budowę linii tramwajowej o długości około 4,5 km, prowadzącej od Małego Płaszowa do węzła drogowego Kraków Przewóz, gdzie ma powstać pętla tramwajowa, terminal autobusowy i parking P+R (park&ride) o pojemności około 500 pojazdów. Rozważana jest także budowa przedłużenia ul. Domagały oraz budowa linii tramwajowej od ul. Śliwiaka do osiedla Złocień.

Jakkolwiek magistrat informuje, że konsultacje z mieszkańcami na temat nowej inwestycji tramwajowej potrwają trzy tygodnie, to w tym okresie wyznaczono zaledwie dwa godzinne dyżury telefoniczne i jedno spotkanie na żywo. Pozostałe uwagi krakowianie mogą zgłaszać tylko online za pomocą formularza konsultacyjnego.

Autor: Agata Sumara
Fot. obywatelski.krakow.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz