Sektorkolejowy » Kto zmodernizuje tunel kolejowy między Wałbrzychem a Jelenią Górą?

Kto zmodernizuje tunel kolejowy między Wałbrzychem a Jelenią Górą?

pzez Patryk

Na około 85 mln zł szacowane są prace związane z modernizacją XIX-wiecznego tunelu kolejowego koło Trzcińska pomiędzy Wałbrzychem a Jelenią Górą. Przewidziano wymianę wewnętrznej obudowy, wymianę torów i sieci trakcyjnej, dzięki czemu tunelem będą mogły przejeżdżać pociągi w obu kierunkach. Przetarg w tej sprawie został ogłoszony przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Prace remontowe i modernizacyjne prowadzone w ostatnich latach na linii kolejowej z Wrocławia przez Wałbrzych do Jeleniej Góry pozwoliły na skrócenie czasu podróży. Zwiększyła się także dostępność kolei w wyniku budowy lub przebudowy przystanków. Planowane teraz roboty w tunelu zwiększą przepustowość obiektu m.in. poprzez powiększenie jego skrajni. W efekcie odcinkiem tunelowym pociągi będą mogły przejeżdżać szybciej.

XIX-wieczny tunel kolejowy na Dolnym Śląsku

Tunel kolejowy w okolicy Trzcińska powstał w połowie XIX w. Ma blisko 300 m długości, znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie–Wojanów na linii Wrocław–Jelenia Góra nr 274.

W trakcie przebudowy ruch tunelem będzie ograniczany czasowo – dwukrotnie zostanie zamknięty na okres trzech tygodni. Czas przewidziany na realizację wszystkich robót to około dwa lata. Wykonawcy zainteresowani modernizacją zabytkowego obiektu mogą składać swoje oferty do 22 lipca.

Źródło artykułu: www.plk-sa.pl
Źródło zdjęcia: www.plk-sa.pl
Autor tekstu: Agata Sumara

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz