Sektorkolejowy » Największa w historii inwestycja w tabor intermodalny PKP CARGO

Największa w historii inwestycja w tabor intermodalny PKP CARGO

pzez Patryk

PKP CARGO odebrała pierwszą partię platform intermodalnych wyprodukowanych przez polsko-rumuńskie konsorcjum Wagony Świdnica–ASTRA RAIL. Obejmuje ona 44 wagony serii Sggrs o długości ładunkowej 80 stóp. Łącznie do przyszłego roku spółka odbierze 220 takich platform. Są one przeznaczone do przewozów kontenerów na trasach międzynarodowych.

Platformy serii Sggrs charakteryzują się uniwersalnym układem trzpieni, który umożliwia przewóz kontenerów w różnej konfiguracji (4 x 20`, 2 x 40` i 2 x 30`). Konstrukcja wagonów pozwala na jazdę z prędkością do 120 km/godz.

Jak podkreśla prezes PKP CARGO, Czesław Warsewicz, jest to największa w historii spółki inwestycja w tabor intermodalny.
I dodaje: „Podjęliśmy decyzję o tych zakupach, widząc kierunki, w jakich zmierza rynek, na którym maleje udział towarów masowych w kolejowych przewozach towarowych, zwłaszcza węgla, a rośnie udział ładunków intermodalnych, głównie kontenerów. Jeszcze kilka lat temu segment intermodalny zapewniał nam kilka procent pracy przewozowej, a teraz jest to już 18%. (…) Potrzebujemy nowoczesnych wagonów i lokomotyw, które pozwolą nam wozić ładunki bardziej efektywnie, szybciej i taniej od konkurencji”.

243 mln zł na rozwój taboru przewoźnika towarowego

Spółka zakupi również pięć lokomotyw wielosystemowych przeznaczonych do przewozów międzynarodowych. Pozwalają one na jazdę pociągów po liniach kolejowych w różnych krajach bez konieczności wymiany lokomotyw na granicach. Całkowita wartość projektu pn. „Lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewóz intermodalnych”, w ramach którego realizowane są zakupy, to ponad 243 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 92 mln zł.

Od 2019 r. PKP CARGO realizuje pierwszy unijny kontrakt, dotyczący kupna platform intermodalnych od słowackiej firmy Tatravagonka. Do końca przyszłego roku ma ona dostarczyć w sumie 936 platform wartych blisko 367 mln zł.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz