Sektorkolejowy » Kolejne darowizny PKP PLK – skorzystają Parowozownia Gniezno i gmina Wolsztyn

Kolejne darowizny PKP PLK – skorzystają Parowozownia Gniezno i gmina Wolsztyn

pzez Adrian

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe regularnie przekazuje niewykorzystywane już urządzenia, materiały oraz pojazdy na rzecz organizacji, a także instytucji promujących kolejowe tradycje. Do Gniezna i Wolsztyna trafią: wózek motorowy, pług odśnieży, kozły oporowe oraz kostka granitowa. Przekazane dary staną się m.in. atrakcją ekspozycji historycznych.

Wkrótce wózek motorowy WM-10/L z 1980 r. wraz z pługiem odśnieżnym 411S z 1986 r. rozszerzą zbiory niemal 150-letniej gnieźnieńskiej parowozowni. Wcześniej jednak zostaną poddane kompleksowej renowacji. Przekazane pojazdy uświetnią wystawę taboru kolejowego, która jest przygotowywana przez Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno. Ekspozycja zostanie udostępniona w czerwcu br. – na otwarcie letniego sezonu turystycznego.

Pielęgnowanie pamięci o historii kolejnictwa w Polsce to niezwykle ważne zadanie. Darowizny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. to korzyści nie tylko dla miłośników kolei, ale dla całego społeczeństwa. Działania związane z zachowaniem tradycji oraz propagujące wiedzę o kolejnictwie są przejawem dbałości o wspólne dziedzictwo. Wspieramy tę działalność, przekazując zabytkowe elementy taboru oraz infrastruktury kolejowej” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Warto przypomnieć, że w 2021 r. Stowarzyszenie Parowozownia Gniezno otrzymało od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. 3 semafory kształtowe. Darowizny pomogą w popularyzacji wiedzy o kolejnictwie.

PKP PLK przekazały również 2 kozły oporowe z 1920 r. i kostkę granitową z 1892 r. na rzecz gminy Wolsztyn. Materiały zostały zdemontowane ze stacji Wolsztyn w trakcie prac remontowych na linii kolejowej z Drzymałowa do Wolsztyna. Przekazana kostka granitowa będzie wykorzystana do modernizacji ścieżek w parku, który jest zlokalizowany na terenie historycznej zabudowy miasta. Kozły oporowe przejdą renowację, a następnie trafią na ekspozycję urządzeń historycznych w rejonie „Miasteczka kolejowego”, które jest planowane w sąsiedztwie „Parowozowni Wolsztyn”.

Dzięki darowiznom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., sprzęt i elementy infrastruktury, które nie pełnią już swojej roli na sieci kolejowej, stają się źródłem informacji o historii kolei oraz są ciekawą atrakcją wystaw. Dla kolejarzy ważne jest, aby przyszłe pokolenia mogły poznać dzieje dróg żelaznych, które w dalszym ciągu pełnią istotną rolę w systemie transportowym Polski” – zaznaczał Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., dyrektor ds. realizacji inwestycji.

Darowizny PKP PLK pomagają dbać o historię kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przekazały darowizny już ponad 120 razy na rzecz instytucji promujących historię kolejnictwa. W ubiegłym roku dary trafiły m.in. do:

  • Muzeum Lwowa i Kresów Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej k. Grodziska Mazowieckiego (30 m toru)
  • Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy (semafor kształtowy z 1945 r.)
  • Wielkopolskiego Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa w Poznaniu (dźwignia sygnałowa z nastawni na stacji Lipowa Tucholska)

O darowiznach PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP PLK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz