Sektorkolejowy » Koleje Dolnośląskie: Ostatni Impuls odebrany. Po Dolnym Śląsku kursuje komplet sześciu zamówionych pociągów hybrydowych

Koleje Dolnośląskie: Ostatni Impuls odebrany. Po Dolnym Śląsku kursuje komplet sześciu zamówionych pociągów hybrydowych

pzez Adrian

Koleje Dolnośląskie odebrały ostatni z sześciu zamówionych pociągów hybrydowych. Nowy Impuls II został zaprezentowany w Trzebnicy, podczas otwartej prezentacji.

„Cieszymy się z odbioru ostatniego z pociągów. Z tej okazji chcemy zaprosić wszystkich Dolnoślązaków na prezentację nowego taboru do Trzebnicy, gdzie będą mogli zwiedzić ostatni dostarczony pojazd i zasiąść za sterami w kabinie maszynisty” – mówił Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

Prezentacja nowego Impulsa II odbyła się w dniu 14 maja 2022 r. Zainteresowani mieli możliwość:

  • zwiedzenia pociągu wraz z kabiną maszynisty
  • skorzystania z dodatkowych atrakcji dla dzieci i seniorów np. malowania twarzy czy darmowego badania ciśnienia krwi oraz saturacji

Gdzie zostaną wykorzystane nowe pociągi hybrydowe?

Technologia zastosowana w kupionych pojazdach pozwoli na wykorzystanie ich na nowej trasie biegnącej przez Sobótkę. Dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy umożliwia obsługę linii z trakcją elektryczną oraz linii niezelektryfikowanych. Linia kolejowa prowadząca do Świdnicy jest zelektryfikowana tylko częściowo, zatem na wybranych odcinkach pojazd będzie poruszał się dzięki silnikowi spalinowemu.

„Z niecierpliwością czekamy na koniec remontu linii do Świdnicy przez Sobótkę, ponieważ to właśnie tam, zgodnie z umową na dofinansowanie zawartą z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, nasze nowe pociągi będą pełnić służbę i mam nadzieję, że w pełni wykorzystają swój potencjał” – podkreślał Bartłomiej Rodak.

Pierwszy ekologiczny pociąg hybrydowy został dostarczony na Dolny Śląsk we wrześniu 2021 r. Koleje Dolnośląskie skorzystały z prawa opcji i zwiększyły początkowe zamówienie do 6 pojazdów. Zgodnie z harmonogramem (po 18 miesiącach od podpisania umowy) wszystkie nowe pociągi trafiły na Dolny Śląsk.

Jak wyglądają nowe pociągi hybrydowe?

Każdy z nowych pociągów Impuls II jest w stanie zabrać co najmniej 315 pasażerów. Składy są w pełni przystosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Ponadto wszyscy podróżni będą mogli skorzystać z:

  • bezprzewodowego internetu
  • gniazdek elektrycznych
  • portów USB
  • podokiennych stolików

Pociągi hybrydowe zostały również wyposażone w:

  • klimatyzację
  • nowoczesny system informacji pasażerskiej
  • wydzielone miejsca do przewozu rowerów

Jak informują Koleje Dolnośląskie, zakup nowego taboru jest współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach realizacji projektu pt. „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym”.

Autor: Damian Malesza
Fot. Krystian Barański

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz