Sektorkolejowy » Kolej+ w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rozpoczęły się konsultacje społeczne

Kolej+ w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Rozpoczęły się konsultacje społeczne

pzez Adrian

17 września na Śląsku rozpoczęły się konsultacje społeczne projektów zgłoszonych w programie rządowym Kolej+. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) opublikowała na swojej stronie internetowej informacje na temat 13 projektów i zachęca mieszkańców Śląska do zgłaszania uwag oraz opinii w ankietach. Wnoszenie uwag możliwe jest do 26 września.

W opublikowanych materiałach można znaleźć prezentacje dotyczące projektów liniowych (linie kolejowe) i punktowych (przystanki, stacje kolejowe), które potencjalnie mogą być zrealizowane w takich miejscowościach, jak: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Katowice, Łaziska Górne, Mikołów, Orzesz, Pyskowice, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tychy, Zabrze.

GZM informuje, że „Celem konsultacji jest przedstawienie mieszkańcom poszczególnych miejscowości propozycji działań w ramach programu „Kolej+” związanych z rozwojem kolei oraz zebranie opinii mieszkańców w zakresie proponowanego w ramach programu przebiegu na ich terenie linii kolejowych lub usytuowania przystanków, oczekiwań dot. rozkładu jazdy pociągów itp. Możliwe będzie również przekazanie innych informacji i wniosków na tematy związane z transportem publicznym na naszym terenie”.

Konsultacje społeczne prowadzi firma Databout sp. z o.o., która na zlecenie GZM przygotowuje wstępne studium planistyczno-prognostyczne dla każdego z projektów.

Komplet dokumentów, w których uwzględnione mają być uwagi mieszkańców, zostanie złożony w drugim etapie naboru wniosków do programu Kolej+. Czas na ich składanie upływa 25 listopada br. W pierwszym kwartale przyszłego roku PKP PLK S.A. ma opublikować listę projektów, które zostaną zakwalifikowane do realizacji.

Czym jest program Kolej+?

Zgodnie z deklaracją rządu program Kolej+ jest realizowany w celu uzupełnienia sieci kolejowej o połączenia miast wojewódzkich z miejscowościami, w których mieszka ponad 10 tys. osób, a które takich połączeń nie posiadają lub posiadają, ale wymagają one modernizacji.

W programie mogą uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego lub związki metropolitalne, które chciałyby rozwinąć i usprawnić infrastrukturę kolejową na swoim terenie. Do programu można zgłaszać w poszczególnych etapach inwestycje liniowe (np. modernizację lub budowę linii kolejowych) oraz punktowe (np. budowę przystanków, mijanek, łącznic kolejowych).

Wartość całego programu oszacowano na 6,5 mld zł, przy czym wkład własny samorządów w inwestycje to 15%. Realizację projektów z tego programu ma się zakończyć w 2028 r.

Autor: Agata Sumara
Fot. metropoliagzm.pl, rzeszow.uw.gov.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz