Sektorkolejowy » Nowa linia tramwajowa w Krakowie połączy Zakopiankę z Kurdwanowem [film z budowy]

Nowa linia tramwajowa w Krakowie połączy Zakopiankę z Kurdwanowem [film z budowy]

pzez Adrian

Wzdłuż powstającej w Krakowie Trasy Łagiewnickiej budowana jest linia tramwajowa, która połączy pętlę na osiedlu Kurdwanów z linią prowadzoną w ciągu ul. Zakopiańskiej. Długość nowego fragmentu to około 1,7 km podwójnego toru, z czego na odcinku około 0,7 km torowisko zostanie poprowadzone tunelem.

Kiedy będzie dostępne nowe torowisko wzdłuż Trasy Łagiewnickiej?

Prace związane z budową linii tramwajowej dobiegają końca. Zgodnie z informacjami, które widnieją na stronie inwestora (spółka Trasa Łagiewnicka), trasa powinna być oddana do użytku z końcem tego roku, jednak nie będzie to możliwe, ponieważ można ją udostępnić wraz z częścią drogową, a finał tych prac się przesuwa. Trasa będzie gotowa najwcześniej z końcem pierwszego kwartału 2022 r.

Na nowej trasie zaplanowano pięć przystanków. Zostaną one zlokalizowane przy ul. Beskidzkiej, ul. Witosa, ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, kładce prowadzącej do sanktuarium Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (ten przystanek będzie podziemny) oraz przy ul. Zakopiańskiej.

Koszt realizacji projektu pn. „Budowa linii tramwajowej wzdłuż Trasy Łagiewnickiej” to blisko 178 mln zł, z czego kwota dofinansowania unijnego wynosi ponad 97,5 mln zł. Poza budową nowego torowiska w ramach tego samego przedsięwzięcia przebudowana zostanie linia tramwajowa na odcinku o długości 0,6 km wzdłuż ul. Zakopiańskiej. Po nowych torach tramwaje będą mogły jeździć z prędkością 50 km/godz.

3,5-kilometrowa drogowa Trasa Łagiewnicka (będąca częścią tzw. trzeciej obwodnicy Krakowa) budowana jest na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Zbudowanych zostanie również 5,3 km nowych ciągów pieszych, 3,2 km ścieżek rowerowych oraz 3,1 km ścieżek pieszo-rowerowych. Generalnym wykonawcą projektu jest Budimex S.A.

Autor: Agata Sumara
Fot. inzynieria.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz