Sektorkolejowy » Katowice: Pierwszy w Polsce symulator kolejowy z systemem VR zaprezentowany

Katowice: Pierwszy w Polsce symulator kolejowy z systemem VR zaprezentowany

pzez Adrian

Inauguracja uruchomienia jedynego w Polsce symulatora pojazdu kolejowego wyposażonego w system VR (Virtual Reality) odbyła się dziś (21 października 2022 r.) o godz. 1200 w Katowicach. Będzie wykorzystywany do szkolenia nowych oraz obecnych maszynistów.

W uroczystym otwarciu Centrum Kompetencyjnego Doskonalenia Bezpieczeństwa Ruchu Kolejowego wziął udział Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra. Wydarzenie organizowane przez firmę OTTIMA plus miało miejsce w jej siedzibie tj. Katowicach przy ul. Gallusa 12. Zaproszeni goście z największych przedsiębiorstw kolejowych, uczelni wyższych oraz techników kolejowych mieli możliwość sprawdzenia się w roli maszynisty.

Zaprezentowany pełnokabinowy symulator lokomotywy Traxx jest odzwierciedleniem nowoczesnej lokomotywy wyposażonej w rozwiązania, które są wymagane przez aktualne normy prawne. Umożliwia symulowanie zachowania pojazdu w przeróżnych warunkach otoczenia – można wybrać m.in. porę roku, doby, warunki atmosferyczne oraz modyfikować i tworzyć nowe trasy. Jest to pierwszy w Polsce symulator pojazdu kolejowego, w którym zastosowano technologię VR. Oprogramowanie zawiera bazę odwzorowanych, rzeczywistych odcinków linii kolejowych w tym, co najmniej 50 km linii z ETCS/ERTMS (poziom 1 i 2 w wirtualnej rzeczywistości). Podczas wydarzenia zaprezentowano także pełnokabinowy, zaktualizowany symulator pojazdu kolejowego DRAGON 2.

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, według przeprowadzonych analiz w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych ok. 22 tys. maszynistów, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia min. 16,7 tys. nowych pracowników.

Autor: Damian Malesza
Fot. OTTIMA plus / facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz