Sektorkolejowy » Już jutro w Wolsztynie odbędzie się XXVII Parada Parowozów

Już jutro w Wolsztynie odbędzie się XXVII Parada Parowozów

pzez Damian

W sobotę 19 sierpnia br. w Wolsztynie miłośnicy kolei po raz kolejny będą mogli podziwiać wyjątkowe pojazdy. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział pięć parowozów.

Po 3 latach przerwy spowodowanej wybuchem pandemii COVID-19 oraz remontem linii kolejowej do Wolsztyna wraca kultowa impreza – Parada Parowozów. Wydarzenie jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w całej Europie, podczas której będzie można w jednym momencie podziwiać „pod parą” kilka zabytkowych lokomotyw parowych zarówno z Polski, jak i zagranicy:

  • ENERGIE z Luksemburgu
  • TUBIZE z Belgii
  • 01 509 z Niemiec
  • 555.0153 z Czech
  • Pt47-65 z Polski

Ponadto zaprezentowana zostanie kolejowa Drezyna Warszawa M20.

O godz. 1000 nastąpi otwarcie wolsztyńskiej parowozowni dla zwiedzających. Podczas wydarzenia zainteresowanie będą mogli zapoznać się z symulatorem lokomotywy, a dla najmłodszych przygotowano specjalną kolejkę. W godz. 1345 – 1510 odbędzie się najważniejszy punkt imprezy – parada parowozów, na godz. 2130 zaplanowano widowisko multimedialne pn. „Światło, para, dźwięk”. Godzinę później będzie można podziwiać parowozownię w niecodziennym oświetleniu. Przez cały weekend na okolicznych szlakach realizowane będą przejazdy składami RETRO. Wejście na paradę jest biletowane. Na wydarzenie można dostać się m.in. pociągami Kolei Wielkopolskich, które uruchomiły dwa dodatkowe połączenia: relacji Poznań Wolsztyn oraz Wolsztyn – Poznań.

Parada Parowozów jest organizowana w Wolsztynie od 1991 r., będąc jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu miłośników kolejnictwa. Impreza przyciąga tysiące zainteresowanych z różnych zakątków świata. W dniu parady Wolsztyn zamienia się w globalną stolicę pary. Poza paradnym przejazdem wyjątkowych pojazdów uczestnicy wydarzenia mają okazję, by podziwiać lokomotywy parowe również w trakcie technicznych przygotowań. Ponadto mogą zwiedzić wolsztyńską parowozownię i zapoznać się z jej funkcjonowaniem.

Autor: Damian Malesza
Fot. parowozowniawolsztyn.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz