Sektorkolejowy » Innowacyjny zespół trakcyjny na ogniwa wodorowe Mireo Plus H zabierze pierwszych pasażerów w Bawarii w 2024 roku

Innowacyjny zespół trakcyjny na ogniwa wodorowe Mireo Plus H zabierze pierwszych pasażerów w Bawarii w 2024 roku

pzez Patryk

Innowacyjne rozwiązanie technologiczne i transportowe od firmy Siemens wejdzie do testowego użytku z pasażerami w Bawarii w 2024 roku

Mireo Plus H ma być składem trakcyjnym, który będzie napędzany ogniwami wodorowymi, dzięki czemu ma być nie tylko innowacyjny, ale również zdecydowanie bardziej ekologiczny w eksploatacji.

W ubiegłym tygodniu doszło do podpisania deklaracji o wprowadzeniu do testowego ruchu pociągu wodorowego. Oficjalny akt deklaracyjny podpisano w Bawarskimi Ministerstwie Gospodarki i Transportu. Pod deklaracją swoje podpisy złożyli minister gospodarki Bawarii Hubert Aiwanger, minister transportu Bawarii Kerstin Schreyer, przedstawiciele zarządu Siemens Mobility oraz przedstawiciele bawarskiego przewoźnika Bayerische Regiobahn.

Do jazd próbnych z pasażerami zostanie przeznaczony dwuczęściowy skład, który wejdzie na trasą łączącą miejscowości Augsburg i Füssen. Docelowo pierwsze próby mają odbyć się w styczniu 2024 roku. Cały pilotaż ma potrwać 2,5 roku, a Bayerische Regiobahn pozostawiać ma pociąg w Augsburgu.

Nowy projekt pociągu wodorowego powstaje na platformie Mireo Plus H. Pociąg ma być przeznaczony na trasy niezelektryfikowane. Zasięg składu wodorowego ma wynosić 800 kilometrów. Skład ma posiadać dwa ogniwa paliwowe, które będą przetwarzały wodór na energię elektryczną. Za produkcję akumulatora podpodłogowego odpowiada firma Saft. Już wiosną 2022 roku ma nastąpić oficjalna prezentacja nowego pociągu, a w roku 2023 mają odbywać się jazdy próbne bez udziału pasażerów. Projekt Mireo Plus H został przygotowany wspólnie przez firmę Siemens oraz kanadyjską firmę Ballard Power Systems, która specjalizuje się w produkcji ogniw wodorowych.

Źródło zdjęcia: www.komputerswiat.pl
Autor tekstu: Łukasz Głębocki

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz