Sektorkolejowy » Deutsche Bahn do 2030 r. chce zainwestować 19 mld euro w nowe pociągi

Deutsche Bahn do 2030 r. chce zainwestować 19 mld euro w nowe pociągi

pzez Adrian

Z końcem września firma Deutsche Bahn (DB) przedstawiła swoje plany w zakresie inwestycji w tabor kolejowy. Założono w nich, że do 2030 r. niemiecki operator kolejowy zainwestuje ponad 19 mld euro w nowe lokomotywy i pociągi. W jego historii będzie to największy z dotychczasowych programów modernizacyjnych.

Teraz inwestujemy w pociągi przyszłości” – tak plany skomentował DB dyrektor generalny, Richard Lutz. Zmodernizowana i rozbudowana flota pozwoli zwiększyć przepustowość niemieckich kolei, a ponadto przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych. Ma też być bardziej przyjazna i niezawodna dla pasażerów.

Do 2030 r. DB zamierza uruchomić 450 dodatkowych pociągów Intercity-Express (ICE), aby zachęcić więcej osób do korzystania z kolei w przypadku dalekich podróży. Planuje się, że od 2023 r. co miesiąc będą uruchamiane trzy nowe pociągi ICE.

Oprócz modernizacji wnętrz wagonów, aby były bardziej nowoczesne, oraz zakupu dodatkowych pociągów ICE 4 i ICE 3 Neo, Deutsche Bahn kupi także jednostki ICE L, które zapewniają bezstopniowy dostęp do pociągu prosto z peronu. Pociągi takie po raz pierwszy pojawią się na trasie Berlin–Amsterdam jesienią 2024 r. Podczas berlińskich targów InnoTrans przewoźnik zaprezentował także nowy projekt piętrowych pociągów przeznaczonych na trasy regionalne, które będą kursować w Bawarii od wiosny przyszłego roku.

Lutz dodał, że zakupowi nowych pociągów będą towarzyszyć także duże inwestycje w infrastrukturę kolejową w całym kraju. DB ogłosiła wcześniej plany gruntownej renowacji swojej sieci kolejowej do 2030 r., aby zwiększyć jej przepustowość i poprawić niezawodność.

Wg danych przekazanych we wrześniu przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), klienci w Niemczech są coraz bardziej zainteresowani podróżami koleją, co ma związek m.in. z chaosem spowodowanym rosnącymi cenami paliwa i coraz częstszymi kłopotami na lotniskach obserwowanymi chociażby minionego lata. Pasażerowie wykazują rosnące zaufanie do przewozów kolejowych, a z coraz większą nieufnością odnoszą się do lotów samolotami.

W pierwszym półroczu 2022 r. z usług kolejowych w Niemczech skorzystało prawie 4,8 mld pasażerów, co jest wynikiem o 36% wyższym niż w pierwszym półroczu roku 2021 r. W analizie tego wyniku trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że w wyniki z roku 2021 były gorsze również ze względu na ograniczenia pandemiczne. W drugim kwartale 2022 r. z usług regionalnych przewozów skorzystało o 64% osób więcej niż w roku poprzednim.

Autor: Agata Sumara
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz