Sektorkolejowy » Bezpłatne podróże koleją w Hiszpanii również w 2023 r.

Bezpłatne podróże koleją w Hiszpanii również w 2023 r.

pzez Adrian

Hiszpański rząd zapowiedział, że w 2023 r. podróże koleją na średnich dystansach i trasach podmiejskich będą bezpłatne. W budżecie krajowym na ten cel zostanie zabezpieczone 700 mln euro.

Od września tego roku w Hiszpanii wprowadzono możliwość bezpłatnych przejazdów pociągami kolei państwowych na trasach podmiejskich i regionalnych. Bezpłatne karty kolejowe wprowadzono w ramach rządowego programu mającego na celu obniżenie kosztów życia w czasie, kiedy panuje wysoka inflacja, a koszty energii rosną. Rząd twierdzi, że jest zadowolony z efektów programu po miesiącu jego obowiązywania, dlatego chce go kontynuować w przyszłym roku, na co z państwowej kasy przeznaczone zostanie 700 mln euro. Dotychczas z darmowych biletów skorzystało około 1,5 mln osób.

Oszacowano, że od września liczba pasażerów na średnich dystansach wzrosła o 40%, natomiast na trasach podmiejskich o 24%. Przeliczono, że dzięki temu na podróże samochodami nie wykorzystano 118 mln l benzyny.

Darmowe bilety kolejowe adresowane są głównie do osób, które korzystają z pociągów regularnie.  Przy zapisach na takie bilety pasażerowie wpłacają do 20 euro kaucji. Jeśli w okresie objętym ofertą skorzystają z usługi przynajmniej 16 razy, kaucja zostanie im zwrócona.

Autor: Agata Sumara
Fot. Shutterstock

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz