Sektorkolejowy » ZUE rozbuduje trasę tramwajową w Poznaniu

ZUE rozbuduje trasę tramwajową w Poznaniu

pzez Adrian

Krakowska spółka ZUE zawarła umowę z Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi (PIM). Kontrakt obejmuje rozbudowę odcinka trasy tramwajowej od ul. Kórnickiej do os. Lecha w Poznaniu (odcinek I). Wartość kontraktu to 72,2 mln zł brutto (58,7 mln zł netto).

Pracami zostanie objęty odcinek o długości blisko 2 km. Wykonawca w ciągu 380 dni ma zbudować nowe torowisko, sieć trakcyjną oraz zainstalować elementy infrastruktury towarzyszącej, udzielając gwarancji jakościowej oraz rękojmi przez okres pięciu lat. Jak podaje PIM, efektem tych prac ma być torowisko o nowoczesnych parametrach technicznych i technologicznych, trwałe i bezpieczne, a zastosowane rozwiązania ograniczą emisję drgań i hałasu. W planie jest też zmiana lokalizacji dotychczasowych przystanków na tym odcinku i dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Poza pracami w obrębie torowiska przewidziana została także rozbudowa układu drogowego w rejonie przebudowy oraz nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. PIM podkreśla, że:

Po przebudowie przejazd przez torowisko tramwajowe w ciągu ul. Milczańskiej nie będzie dostępny dla samochodów, przewiduje się tam budowę wyłącznie przejścia i przejazdu dla pieszych i rowerzystów”.

ZUE S.A. świadczy usługi w zakresie budowy i modernizacji systemów zasilania infrastruktury tramwajowej, budowy i modernizacji tramwajowej oraz kolejowej sieci trakcyjnej. Zajmuje się także usługami z zakresu bieżącego utrzymania systemów infrastruktury miejskiej (torowisk, trakcji, systemów zasilania, oświetlenia).

Z końcem trzeciego kwartału br. spółki z Grupy Kapitałowej ZUE posiadały portfel zamówień o łącznej wartości około 1,57 mld zł. 30 września firma zawarła także umowę na utrzymanie, konserwację i naprawy infrastruktury tramwajowej w Krakowie w latach 2022–2025. Jej wartość brutto to 148,4 mln zł. Więcej o założeniach tego kontraktu pisaliśmy TUTAJ.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz