Sektorkolejowy » CargoBeamer obsługuje pierwszy pociąg intermodalny między Marsylią a Calais

CargoBeamer obsługuje pierwszy pociąg intermodalny między Marsylią a Calais

pzez Adrian

Dostawca usług logistycznych i transportu kolejowego CargoBeamer uruchomił pierwszy pociąg testowy dla naczep z portu Marsylia Fos do CargoBeamer-Terminal w Calais. 28 jednostek zostało przewiezionych w sposób przyjazny dla środowiska koleją zamiast drogą lądową.

Grupa CargoBeamer to innowacyjny dostawca usług logistycznych w segmencie kombinowanego transportu drogowego i kolejowego. Jako pionier w zakresie dekarbonizacji transportu towarowego na dużą skalę w Europie, misją CargoBeamer jest przeniesienie transportu z dróg na kolej za pomocą przełomowych i opłacalnych rozwiązań. Pociąg testowy składał się z wagonów CargoBeamer oraz wagonów z podwójnych wagonów kieszeniowych. Spółką trakcyjną była DB Cargo France. W Marsylii pociąg był obsługiwany w terminalu Ro-Ro Marseille Manutention należącym do CMA Terminals, spółki zależnej grupy CMA-CGM.

„Cieszę się z pomyślnego zakończenia naszego pierwszego przejazdu testowego między Marsylią a Calais. Biorąc pod uwagę szybki wzrost zarówno wolumenu portów, jak i biznesu intermodalnego we Francji, z niecierpliwością czekamy na możliwość otwarcia kolejnego pasa CargoBeamer w tym rejonie – powiedział Tim Krasowka, dyrektor zarządzający operacjami intermodalnymi CargoBeamer.

Przewóz naczep z Marsylii do Calais koleją ma znaczący wpływ na środowisko. W porównaniu z transportem drogowym, ślad węglowy każdej jednostki ładunkowej został zredukowany o około 90%. Oznacza to redukcję emisji CO2 o około 30,8 ton dla całego pociągu w porównaniu do transportu drogowego.

Francuski port Marsylia Fos jest znaczącym graczem w handlu międzynarodowym. W 2021 roku odnotowano roczny wolumen 1,5 mln TEU. Dzięki 90 bezpośrednim liniom żeglugowym, Marsylia może transportować towary do Afryki Północnej, Morza Śródziemnego i tras międzykontynentalnych na całym świecie.

„Port Marsylia Fos postanowił w pełni wspierać wzrost destynacji, aby zwiększyć jej dynamikę i rozwój, a także atrakcyjność, oferując wraz z partnerami wiele interesujących ekonomicznie i przyjaznych dla środowiska rozwiązań logistycznych. Ten rodzaj nowego projektu zainicjowanego przez CargoBeamer pomaga portowi pozycjonować się jako jeden z głównych hubów RoRo w obszarze Morza Śródziemnego. To rozwiązanie typu „road-to-rail” przyczynia się do skutecznego zmniejszenia emisji CO2, co rzeczywiście jest silną osią strategii portu – podkreślił Hervé Martel, prezes Portu Marsylia Fos.

Źródło: railmarket.com
Autor: Marketa Horpeniakova
Fot. cargobeamer.com

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz