Sektorkolejowy » Z Przemyśla do Wiednia z czeskim przewoźnikiem – jest zgoda UTK

Z Przemyśla do Wiednia z czeskim przewoźnikiem – jest zgoda UTK

pzez Adrian

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) wydał zgodę firmie RegioJet na obsługę pasażerskich przewozów kolejowych na międzynarodowej trasie relacji Wien Hauptbahnhof–Przemyśl Główny. Kursy z czeskim przewoźnikiem mogą zostać uruchomione 12 grudnia br., jednak ze względu na system planowana i układania rozkładów jazdy w tym roku prawdopodobnie się w nich nie pojawią.

Codzienne kursy z Przemyśla do Wiednia

Zyskując zgodę UTK, spółka RegioJet otrzymała otwarty dostęp dla pasażerskich przewozów kolejowych na odcinku przebiegającym od wschodniej granicy Polski (stacja Przemyśl Główny) do austriackiej stolicy (stacja centralna Wien Hauptbahnhof).

Przewozy będą realizowane codziennie jedną parą pociągów, kursujących liniami kolejowymi nr 91, 93, 133. UTK zastrzega, że nawet „w przypadku prac modernizacyjnych lub remontowych skutkujących zmniejszeniem zdolności przepustowej na odcinkach linii kolejowych, przez które przebiega trasa pociągów kursujących na podstawie niniejszej decyzji i odcinkach linii kolejowych stycznych do nich, kursowanie pociągów na podstawie niniejszej decyzji nie może powodować nieuruchomienia pociągów ważnych z punktu widzenia interesu społeczno-gospodarczego kraju”.

Na jakich stacjach będą się zatrzymywać pociągi?

Pociągi jadące z Wiednia do Przemyśla oraz w drugą stronę zatrzymają się tylko na pięciu stacjach w Polsce. Wejście bądź wyjście z pociągu będzie możliwe na stacjach: Czechowice-Dziedzice, Kraków Główny, Tarnów, Rzeszów Główny oraz Przemyśl Główny.

Ponadto pociągi zatrzymają się też 9 stacjach w Czechach (Břeclav, Hodonín, Staré Město u Uherského Hradiště, Otrokovice, Přerov, Hranice na Moravě, Ostrava-Svinov, Ostrava hl.n., Bohumín). Na terenie Austrii wyznaczona została tylko jedna stacja – Wien Hauptbahnhof.

Pociągi nocne wyjeżdżające z Wiednia o godz. 21:07 dotrą do celu w Przemyślu o godz. 07:50, natomiast te, które wyjadą z Przemyśla o godz. 20:45, w Wiedniu będą o godz. 07:00.

Zgoda przyznana przez UTK obejmuje okres od 12 grudnia 2021 r. do 12 grudnia 2026 r. Decyzja w tej sprawie została wydana 22 października, a w dzienniku urzędowym UTK została opublikowana 2 listopada br.

Autor: Agata Sumara
Fot. RegioJet

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz