Sektorkolejowy » Wrocław kupuje 24 niskopodłogowe tramwaje Twist za 204 mln zł

Wrocław kupuje 24 niskopodłogowe tramwaje Twist za 204 mln zł

pzez Adrian

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. z Wrocławia zawarło umowę z Pesa Bydgoszcz SA na dostawę 24 niskopodłogowych tramwajów. Wartość zawartej dziś umowy to 204 mln zł. Pierwszy z pojazdów wyprodukowanych w bydgoskich zakładach ma trafić do odbiorcy za dwa lata. Jeśli zamawiający zdecyduje się na więcej, producent dostarczy 16 dodatkowych pojazdów w ramach opcji. Wówczas cena zamówienia wzrośnie do 337,5 mln zł.

Obecnie Wrocław jest już w trakcie realizacji innego kontraktu obejmującego dostawę 46 tramwajów. Łączny koszt zakupu w sumie 86 nowoczesnych pojazdów (40 na podstawie dzisiejszej umowy) to około 710 mln zł.

Nowe niskopodłogowe, klimatyzowane tramwaje będą mieć po 29 m długości. Ich projektanci opracowali nowe konstrukcje tak, by były wygodne dla osób z niepełnosprawnościami.

Twist dla Wrocławia dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie jednym z najcichszych tramwajów w Polsce. Wyposażyliśmy go także w system odzyskiwania energii i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania z sieci”.

Marcin Grzyb dyrektor sprzedaży Lekkich Pojazdów Szynowych Pesa Bydgoszcz

Wrocławskie MPK intensywnie modernizuje swój tabor tramwajowy nie tylko poprzez zakup nowych jednostek, ale także poprzez remont już użytkowanych pojazdów. Standardem we wrocławskich tramwajach ma być m.in. klimatyzacja i dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Bydgoska Pesa dostarczyła już do europejskich miast ponad 800 tramwajów, z czego ponad 630 do miast polskich, a ponad 170 do miast zagranicznych. Tramwajami z Bydgoszczy można jeździć w takich miastach, jak: Moskwa, Kaliningrad (Rosja), Kijów (Ukraina), Sofia (Bułgaria), Cluj (Rumunia), Szeged (Węgry).

Autor: Agata Sumara
Fot. MPK Wrocław

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz