Sektorkolejowy » Wakacyjne inspiracje – konkurs UTK rozstrzygnięty

Wakacyjne inspiracje – konkurs UTK rozstrzygnięty

pzez Damian

Urząd Transportu Kolejowego rozstrzygnął wakacyjny konkurs na ulubioną trasę przejazdu pociągiem. Do zwycięzców trafią wyjątkowe przewodniki „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego” opracowane przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK.

W konkursie UTK należało przygotować opis najciekawszej lub/i najbardziej malowniczej dla uczestnika trasy przejazdu pociągiem w Polsce. Pod uwagę mogły być brane zarówno trasy normalnotorowe, jak i wąskotorowe. Każdy wybór należało uzasadnić wskazując m.in. stację początkową i końcową takiej trasy, a także walory wybranej trasy kolejowej, które wzbudzają największe wrażenie i zaciekawienie (np. turystyczne, krajobrazowe, techniczne lub historyczne, widoczne z okna pociągu interesujące miejsca, itp.).

Konkursowy komentarz, który zdobył największą liczbę reakcji, dotyczył trasy z Olsztyna przez Iławę do Działdowa. Autor wpisu zwrócił uwagę na malownicze warmińsko-mazurskie krajobrazy, a także ciekawe okolice i trasy turystyki pieszej i rowerowej, jak np. Jezioro Kortowskie w niedalekim sąsiedztwie przystanku Olsztyn Dajtki, jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały w okolicy Starych Jabłonek, a także otoczenie Jeziora Drwęckiego w Ostródzie. Trasa obfituje także w liczne połączenia z innymi liniami kolejowymi, co stanowi ciekawą atrakcję szczególnie dla miłośników kolei.

Zwycięzca oraz osoby wyróżnione otrzymają przewodnik „Przez Polskę koleją – 20 tras na 20-lecie Urzędu Transportu Kolejowego”, który został wydany przez wydawnictwo Pascal we współpracy z UTK z okazji przypadającego na ten rok jubileuszu 20-lecia UTK. Ta ponad 350-stronicowa, wyjątkowa publikacja zawiera propozycje wycieczek, na które można wybrać się pociągiem. Dobór połączeń i miejsc uwzględnia najciekawsze zabytki kolejnictwa, pozostałości dawnych linii kolejowych oraz koleje wąskotorowe. Miłośnicy podróży pociągiem znajdą tu muzea związane z transportem publicznym, informacje na temat nieczynnych linii kolejowych, zabytkowych dworców, a także niezwykłe historie i ciekawostki związane z koleją. W przewodniku nie brak także miast i miasteczek na trasach, najważniejszych zabytków architektury i nietuzinkowych atrakcji.

Zwycięzcą konkursu, którego opis na moment zakończenia konkursu posiadał największą (ponad 100) liczbę reakcji użytkowników Facebooka, został Przemek Orłowski.

Wszyscy wyróżnieni to:

  1. Przemek Orłowski
  2. Arkadiusz Kumm
  3. Paulina Piwosz
  4. Mariusz Warmuszok
  5. Wojciech Czaja
  6. Marek Malinowski
  7. Sebastian Szymański
  8. Katarzyna Kata
  9. Artur Siedlarz
  10. Przemek Jachosz

Gratulujemy i dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Źródło: UTK

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz