Sektorkolejowy » W Siedlcach rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego

W Siedlcach rozpoczyna się przebudowa dworca kolejowego

pzez Patryk

W mazowieckich Siedlcach ruszyła przebudowa dworca kolejowego. Plac budowy został przekazany przez PKP PLK S.A. wykonawcy projektu. Przebudowany dworzec ma wejść do pełnej eksploatacji już jesienią 2022 roku. Według wizualizacji budynek ten będzie posiadał industrialny, prosty styl oraz wysoki i przestronny hol. Wokół poczekalni ma być zabudowa handlowa, dzięki czemu dworzec w Siedlcach będzie dostosowany do obecnych wymagań pasażerów. Na zewnątrz budynek ma być wyłożony estetyczną cegłą.

Obecnie użytkowany dworzec w Siedlcach został wybudowany w 1986 roku, a następnie przebudowany w latach 90. Rozpoczynająca się modernizacja dworca ma związek z programem inwestycji w dworce kolejowe w Polsce oraz chęcią dostosowania ich do obecnych standardów rynkowych. Projekt ten w dużej mierze opiera się o środki unijne. Ceglana elewacja nowego dworca ma nawiązywać do jego historycznego wyglądu z 1866 roku, kiedy to powstał pierwszy dworzec kolejowy w Siedlcach, który następnie został rozebrany. Wewnątrz dworca ma znajdować się wieloformatowy zegar, a charakterystyczne dla projektu są wysokie i symetrycznie ułożone okiennice.

Na pasażerów, wewnątrz dworca, czekać będzie komfortowa poczekalnia wokół której znajdą się pawilony handlowe. Przestronny i wysoki hol, ma dodawać charakteru temu miejscu oraz zwiększyć przestrzeń użytkową na dworcu. Na obu piętrach dworca znajdować się będą kasy biletowe, lokale handlowe i usługowe, a także toalety. Obiekt będzie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z dziećmi. Komfort podróżnych mają zwiększyć również nowoczesne tablice informacyjne i system informacji głosowej. Za wykonanie przebudowy siedleckiego dworca odpowiada firma Texom z Krakowa. Została ona wybrana w przetargu, a łączna wartość inwestycji wynosi 18,7 miliona złotych brutto. Zakończenie prac ma nastąpić jesienią 2022 roku. Za dokumentację projektową odpowiada pracownia Pas Projekt z podwarszawskiego Nadarzyna.

Autor tekstu: Łukasz Głębocki
Źródło zdjęcia: www.intercity.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz