Sektorkolejowy » Trwa przebudowa stacji Olsztyn Główny

Trwa przebudowa stacji Olsztyn Główny

pzez Adrian

Postępy prac modernizacyjnych

Aktualnie wykonawca inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Olsztynie buduje nowe przejście podziemne od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, które umożliwi podróżnym lepszy dostęp do peronów. Mieszkańcy os. Zatorze będą mogli korzystać z wygodnego dojścia o długości 140 m, które będzie szersze, wyższe oraz dostosowane do potrzeb osób, których poruszanie się jest ograniczone. Na terenie budowy pracuje ok. 130 pracowników oraz kilkadziesiąt specjalistycznych maszyn. Pomimo trwających prac budowlanych ruch pociągów jest utrzymany.

Wcześniej wykonawca inwestycji zdemontował:

  • ok. 20 km torów
  • ok. 20 km sieci trakcyjnej
  • 75 rozjazdów

Dzięki wymianie tych elementów ruch prowadzony na stacji będzie przebiegał sprawniej.

Efekty prac modernizacyjnych na stacji Olsztyn Główny

Przebudowa stacji Olsztyn główny zwiększy komfort obsługi podróżnych. Ponadto po zakończeniu prac modernizacyjnych użytkownicy kolei, których poruszanie jest ograniczone, zyskają lepszy dostęp do peronów. Przemieszczanie się na terenie stacji ułatwią:

  • windy
  • schody ruchome
  • specjalne ścieżki naprowadzające
  • oznaczenia w języku Braille’a

Przewidziano także antypoślizgową nawierzchnię oraz wydajne oświetlenie, które zwiększy poziom bezpieczeństwa po zmroku. W ramach inwestycji PKP PLK renowacje przejdą również wiaty, które zachowają historyczny charakter.

Koszt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wartość przebudowy stacji Olsztyn Główny to 382,1 mln zł netto. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest następnym etapem projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Przedsięwzięcie jest realizowane z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości 126,8 mln zł. Zgodnie z planem prace budowlane w ramach tej inwestycji mają zakończyć się w 2024 r.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz