Sektorkolejowy » Trwa kolejna edycja DiscoverEU. 18-latkowie mogą wygrać bilet na miesiąc darmowych podróży koleją po Europie

Trwa kolejna edycja DiscoverEU. 18-latkowie mogą wygrać bilet na miesiąc darmowych podróży koleją po Europie

pzez Adrian

Konkurs DiscoverEU

DiscoverEU to konkurs organizowany przez Komisję Europejską, który jest skierowany do osiemnastoletnich obywateli państw Unii Europejskiej. Celem wydarzenia jest zachęcenie do podróżowania, zwiedzania oraz nawiązywania międzynarodowych znajomości. Ponadto program ma rozwijać:

 • samodzielność
 • zdolności organizacyjne
 • zdolności adaptacyjne
 • umiejętności językowe
 • otwartość na inne kultury

wśród młodych obywateli państw Unii Europejskiej. Warto dodać, że współpraca przewoźników z Komisją Europejską w ramach programu DiscoverEU promuje kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu. Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest specjalny bilet, który uprawnia do darmowego podróżowania koleją po Europie przez 1 miesiąc pociągami europejskich przewoźników. Należy podkreślić, że w 2021 roku w ubiegłorocznej edycji konkursu DiscoverEU wzięło udział około 10 000 młodych Polaków, a prawie połowa z nich została nagrodzona biletami wyjątkowymi biletami.

Warunki uczestnictwa w konkursie DiscoverEU

Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie DiscoverEU, muszą spełniać następujące warunki:

 • wiek – 18 lat (obywatele UE urodzeni w okresie od 1 lipca 2003 roku (włącznie) do 30 czerwca 2004 roku (włącznie))
 • posiadanie obywatelstwa jednego z państw należących do Unii Europejskiej oraz od tego roku z: Turcji, Islandii, Serbii, Lichtensteinu, Norwegii, Macedonii Północnej
 • poprawne wypełnienie formularza aplikacyjnego, który jest dostępny na stronie konkursu TUTAJ
 • rozwiązanie quizu (w jego skład wchodzi 5 pytań wielokrotnego wyboru na temat kultury i różnorodności Europy oraz unijnych inicjatyw skierowanych do młodych osób) oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie dodatkowe

Aktualna runda konkursu trwa od 7 kwietnia 2022 roku od godz. 1200 do czwartku 21 kwietnia 2022 roku do godz. 1200. Zwycięzcy konkursu zostaną o tym poinformowani drogą mailową na adres, który został podany podczas wypełniania formularza aplikacyjnego. Warto dodać, że organizator konkursu poinformował, iż kolejna edycja wydarzenia będzie miała miejsce jeszcze w tym roku.

Zasady podróżowania z biletem DiscoverEU

Uczestnicy, konkursu DiscoverEU, którzy wygrali bilet na darmowe podróże pociągami na terenie Europy, mają obowiązek:

 • odbycia podróży w okresie od 1 lipca 2022 r. do 0 czerwca 2023 r., która może trwać od 1 do 30 dni
 • odwiedzenie co najmniej 1 kraju Unii Europejskiej, który nie jest ich miejscem zamieszkania

Istnieją dwie formy planu podróży z biletem DiscoverEU elastyczny oraz z góry zaplanowany. Plan może zostać przygotowany przez zwycięzcę konkursu bądź z grupą liczącą do 4 osób (kompanów podróży można znaleźć m.in. na specjalnej grupie, na portalu Facebook, która jest dostępna TUTAJ). Współpraca europejskich przewoźników i Komisji Europejskiej daje możliwość skorzystania z ponad 40000 kierunków podróży, zaczynając od dużych metropolii, kończąc na małych turystycznych miejscowościach.

Co ciekawe w trwającej aktualnie rundzie zgłoszeniowej wybrani laureaci otrzymają limitowaną kartę zniżkową, która uprawnia do m.in.:

 • zniżek na kursy i warsztaty
 • bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych
 • zniżek na wyżywienie, zakwaterowanie, na przejazdy transportem lokalnym itp.

Szczegółowe informacje o konkursie, warunkach uczestnictwa oraz zasadach korzystania z nagrody można znaleźć TUTAJ.

Grupa Eurail operatorem programu DiscoverEU

Operatorem programu dla młodych obywateli państw Unii Europejskiej jest Grupa Eurail, która zrzesza 36 europejskich przewoźników kolejowych oraz promowych. Na terenie Polski program biletów Interrail i Eurail jest wspierany i realizowany przez PKP Intercity S.A.

Autor: Damian Malesza
Fot. europa.eu

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz