Sektorkolejowy » Toruń: nową linią tramwajem na festyn

Toruń: nową linią tramwajem na festyn

pzez Damian

Już w najbliższy piątek 25 sierpnia 2023 r. uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej, a zarazem finisz największego przedsięwzięcia dotyczącego toruńskiej komunikacji miejskiej, czyli projektu BiT-City II. Na pasażerów i nie tylko czeka z tej okazji wiele atrakcji. Parada tramwajów, festyn, konkursy tematyczne i darmowe przejażdżki to tylko część z nich.

Nowa linia tramwajowa to prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, z czego ok, 5,2 tys. metrów została wykonana w technologii zielonej. To także 27 nowych przystanków, w tym 14 zielonych, system informacji pasażerskiej, nowe drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Dodatkowo poza projektem zostały zakupione i zamontowane cztery stacjonarne biletomaty. Jest więc co świętować!

Mottem wydarzeń towarzyszących zakończeniu projektu BiT-City II i otwarcia nowej linii tramwajowej jest hasło „Załaduj się dobrą energią!”. Energia ta odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców.

Start 25 sierpnia

Uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej nastąpi 25 sierpnia 2023 r. o godz. 15:30 na al. Solidarności. Stamtąd parada tramwajów powiezie wszystkich chętnych na festyn BiT-City przy Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ul. Grasera 3.

Podczas parady tramwajów będzie można podziwiać artystyczne aranżacje, które ozdobią dziesięć przystanków wzdłuż nowej linii tramwajowej. Projekty graficzne wykonane zostały przez toruńskich artystów, a nazwy przystanków nawiązują do dobrej energii. Będzie więc „Przystanek uśmiechu”, „Przystanek życzliwości”, „Przystanek uskrzydlony”, „Przystanek dobrego słowa”. Artystyczne aranżacje przystanków pozostaną z nami na dłużej. Po drodze obejrzymy nową pętlę, która powstała przy ul. Heweliusza, zaś na festynie czekać będzie moc atrakcji. W programie m.in. konkursy dla małych i dużych, stoiska z animacjami i atrakcjami, malowanie buziek, wspólna nauka energetycznych tańców, zumba, prezentacja sprzętu MZK, Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej, bicie pamiątkowych okolicznościowych monet i koncert zespołu Żuki.

Na festynie staną także stoiska informacyjne Urzędu Miasta Torunia, gdzie będzie można porozmawiać o ważnych miejskich sprawach. Na chętnych będą czekali przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Środowiska i Ekologii, Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiego Zakładu Komunikacji, Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i Rady Seniorów.

Podczas festynu (w godz. 16:30-20:30, co 15 minut) będą darmowe kursy tramwajów (turystyczny i PESA) na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza i z powrotem. Tramwaje będą się zatrzymywały na wszystkich przystankach. Ostatni tramwaj z pętli Heweliusza o godz. 20:30.

Konkursy i darmowe przejażdżki

Dla chętnych przeprowadzone zostaną konkursy wiedzy o projekcie i nowej linii tramwajowej oraz konkurs na wiersz/hasło z użyciem słów „energia”, „tramwaj”, „Toruń”. Szczegóły niebawem.

Po uroczystym otwarciu linii chętni będą mogli się za darmo przejechać nową trasą od al. Solidarności do pętli przy ul. Heweliusza i z powrotem.

  • 26 – 27 sierpnia (sobota – niedziela) bezpłatne kursy tramwaju turystycznego oraz Swinga:
    • w godz. 10 – 15 kursy co 35 minut
    • w godz. 15 – 20 kursy co 20 minut
  • 28 – 31 sierpnia (poniedziałek – czwartek) bezpłatne kursy tramwaju turystycznego oraz Swinga:
    • w godz. 10 – 15 kursy co 1 h 10 minut (turystyczny)
    • w godz. 15 – 20 kursy co 35 minut (turystyczny + Swing)

Od 1 września 2023 r. rozpoczną się rozkładowe kursy tramwajów na nowej trasie.

Źródło: torun.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz