Sektorkolejowy » Torpol z umową na modernizację stacji Słupsk – jej wartość wynosi ok. 572 mln zł netto

Torpol z umową na modernizację stacji Słupsk – jej wartość wynosi ok. 572 mln zł netto

pzez Damian

W poniedziałek 6 listopada br. podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Ministerstwie Infrastruktury przedstawiciele PKP PLK i Torpolu podpisali umowę na wykonanie robót budowlanych w obrębie stacji Słupsk zlokalizowanej przy linii kolejowej nr 202.

Zakres prac w ramach podpisanego kontraktu obejmuje kompleksową przebudowę układu torowego wraz z wymianą nawierzchni oraz podtorza z odwodnieniem w rejonie stacji Słupsk i przystanku osobowego Kobylnica Słupska. Torpol jest odpowiedzialny także za budowę dwóch grup torów postojowych, które będą wykorzystywane do obsługi pociągów zarówno z, jak i w kierunku Trójmiasta oraz Szczecina, a także podwyższenie trzech peronów do poziomu 76 cm. Ponadto w ramach inwestycji PKP PLK wykonawca:

  • przebuduje sieć trakcyjną i sieć LPN wraz z urządzeniami elektroenergetycznymi oraz teletechnicznymi
  • zmodernizuje 12 obiektów inżynieryjnych i 2 przejazdy kolejowo-drogowe
  • wybuduje nowe Lokalne Centrum Sterowania (LCS), które będzie wyposażone w urządzenia sterowania ruchem kolejowym z licznikowym systemem kontroli niezajętości torów oraz rozjazdów
  • odrestauruje zabytkowe wiaty i kiosku na peronach, które podkreślają historyczny charakter obiektu

„Modernizacja stacji Słupsk oraz linii w kierunku Trójmiasta zachęci do wyboru pociągów w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Zapewniony zostanie lepszy dostęp do kolei także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się” — powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 572 mln zł netto (ok. 691 mln zł brutto). Czas, jaki przewidziano na realizację zadania to 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Nadzór inwestorski nad przedsięwzięciem będzie pełniła firma ECM Group Polska S.A. Zgodnie z planem prace budowlane na stacji Słupsk oraz na odcinku Lębork-Słupsk mają zakończyć się w 2026 r.

Polski zarządca infrastruktury kolejowej poinformował także, iż planuje ogłosić postępowanie przetargowe na prace budowlane na odcinku Gdynia Chylonia-Lębork w I połowie 2024 r.

Więcej informacji o przebudowie stacji Słupsk można znaleźć:

O spółce Torpol pisaliśmy m.in.:

Autor: Damian Malesza
Fot. MI

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz