Sektorkolejowy » Szerokie tory w krajach bałtyckich znikną

Szerokie tory w krajach bałtyckich znikną

pzez Adrian

Litwa, Łotwa i Estonia mają czas do 2026 r. na opracowanie planu przebudowy torów szerokich na standardowe europejskie. Kraje bałtyckie zostały zobowiązane do wykonania takich działań podczas posiedzenia szefów resortów transportu państw Unii Europejskiej, które odbyło się 5 grudnia w łotewskiej stolicy – Rydze.

W krajach bałtyckich pociągi poruszają się po tzw. szerokich torach (rozstaw szyn wynosi 1520 mm), znanych głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego i państw znajdujących się pod jego wpływem. Docelowo mają „przestawić” pociągi na tory „normalne” o rozstawie szyn wynoszącym 1435 mm, znanym z większości krajów europejskich.

Zmiana układu torowego w ww. krajach konieczna jest ze względu na rozwój nowej sieci transportowej w Europie (TEN-T), do której Litwa, Łotwa i Estonia mają być włączone – chodzi o nowy korytarz od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne i Morze Egejskie. Ujednolicenie infrastruktury kolejowej ma usprawnić i przyspieszyć przesył towarów z północnej części Europy na południe.

Jak podkreślają przedstawiciele państw bałtyckich, przebudowa infrastruktury jest dla nich korzystna, ponieważ chcą jeszcze bardziej zintegrować się w Europą szczególnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wyniku tej agresji część połączeń szerokotorowych z Rosją i Białorusią została zlikwidowana, a priorytetem jest m.in. budowa linii kolejowej dużych prędkości Rail Baltica będącej częścią transeuropejskiego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, a w dalszej perspektywie – Finlandię. Modernizowana trasa zostanie przystosowana do ogólnych standardów linii kolejowych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Długość linii na terenie Polski to 374 km, na Litwie 392 km, na Łotwie 265 km, a w Estonii 213 km. Pociągi będą się po na niej poruszać z prędkością do 160 km/godz.

Gdzie w Polsce są szerokie tory? Sprawdź TUTAJ.

Autor: Agata Sumara
Fot. Jan Bytnar

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz