Sektorkolejowy » Startuje przebudowa dworca w Ożarowie Mazowieckim

Startuje przebudowa dworca w Ożarowie Mazowieckim

pzez Adrian

W ramach inwestycji PKP S.A. zabytkowy dworzec kolejowy przejdzie kompleksową modernizację. Obiekt zachowa historyczny charakter i zostanie przystosowany do aktualnych potrzeb podróżnych. Przedsięwzięcie jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z POIiŚ.

Dworzec kolejowy w Ożarowie Mazowieckim powstał ok. 1890 r. W latach 20. XX w. został rozbudowany o niższą parterową część. Co ciekawe bryła budynku do dziś się nie zmieniła. W ramach inwestycji PKP S.A. odnowiona zostanie elewacja dworca. Na części parterowej planowane jest wykonanie nowych tynków, natomiast wyższa, ceglana część zostanie wyczyszczona. Obiekt zyska także nową iluminację, podświetlane napisy przestrzenne oraz stylizowaną na historyczną stolarkę okienną i drzwiową.

„Dworzec w Ożarowie Mazowieckiem to kolejny zabytkowy obiekt, który połączy w sobie historyczny wygląd i nowoczesną przestrzeń obsługi podróżnych. Dzięki inwestycji podróżni zyskają komfortowe miejsce do oczekiwania na przyjazd pociągu. Budynek będzie również przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i środowiska” – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Jak będzie wyglądało wnętrze dworca po modernizacji?

Wewnątrz będą dominowały odcienie szarości i bieli z drewnianym minimalistycznym detalem przy kasach. Przestrzeń do obsługi podróżnych znajdzie się na parterze. Hol zostanie wyposażony w ławki z drewnianymi siedziskami, gabloty z aktualnym rozkładem jazdy kolei, elektroniczne tablice informacyjne oraz zegar. W części parterowej przewidziano pomieszczenia kas biletowych i toalety. W wyższej 2-kodygnacyjnej części dworca w Ożarowie zaprojektowano pomieszczenia techniczne oraz przestrzeń biurową na wynajem.

„Rozpoczęcie przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu warszawskiego zachodniego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miasta, centrum lokalnej społeczności oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców” – podkreślał Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Po zakończeniu wszystkich prac obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb, których poruszanie się jest ograniczone. Przewidziano m.in. nową pochylnię dla wózków, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

Dworzec kolejowy w Ożarowie Mazowieckim zostanie ocieplony od wewnątrz i wyposażony w kurtyny powietrzne przy głównych wejściach. Do ogrzewania będzie wykorzystywana pompa ciepła. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz wody zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem. Ponadto zainstalowany zostanie monitoring oraz system kontroli dostępu. W projekcie uwzględniono także budowę zbiorników podziemnych do gromadzenia deszczówki, która będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych i spłukiwania toalet. Zmieni się również otoczenie dworca – pojawi się nowa wiata rowerowa, chodniki oraz elementy małej infrastruktury.

Wykonawstwo i koszt przedsięwzięcia w Ożarowie Mazowieckim

Wykonawcą inwestycji Polskich Kolei Państwowych S.A. za 10,79 mln zł brutto jest firma Global Budownictwo sp. z o.o. z Częstochowy. Dokumentacja projektowa została opracowana przez poznańską pracownię projektową GPVT s.c. Planowany termin zakończenia wszystkich prac to jesień 2023 r.

O przedsięwzięciach PKP S.A. realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. PKP S.A.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz