Sektorkolejowy » Rumunia: ARF kupuje 16 lokomotyw Alstom Traxx dla CFR Călători

Rumunia: ARF kupuje 16 lokomotyw Alstom Traxx dla CFR Călători

pzez Damian

Nowe lokomotywy Traxx będą wykorzystywane do realizowania kursów pasażerskich.

Rumuński Urząd Reform Kolejowych (ARF) podpisał umowę z Alstomem na zakup 16 nowych lokomotyw elektrycznych. Umowa, która została sfinalizowana w Ministerstwie Transportu i Infrastruktury w Bukareszcie 29 stycznia 2024 r., jest częścią szerszej inicjatywy mającej na celu usprawnienie pasażerskiego transportu kolejowego w Rumunii.

Lokomotywy Alstom Traxx są w stanie osiągnąć prędkość od 160 do 200 km/h i mogą prowadzić do 16 wagonów pasażerskich. Kontrakt o wartości 154,2 miliona euro obejmuje również 20-letni okres serwisowania, z opcją przedłużenia o kolejne 20 lat.

Finansowanie tego zamówienia pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w ramach komponentu dotyczącego zrównoważonego transportu oraz z rumuńskiego budżetu państwa.

Dostawa pierwszej lokomotywy spodziewana jest na początku 2026 r. Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) należy do rumuńskiego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury. Wydzierżawi lokomotywy krajowemu operatorowi kolei pasażerskich, CFR Călători.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie Pesa Bydgoszcz mocno zaznaczyła swoją obecność na rynku rumuńskim. W środę 31 stycznia br. polski producent pojazdów szynowych podpisał kontrakt na dostawę 62 ezt-ów dla Rumunii.

Więcej informacji o firmie Alstom można znaleźć:

Źródło: railmarket.com
Fot. Alstom

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz