Sektorkolejowy » Rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego w Wadowicach

Rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego w Wadowicach

pzez Adrian

Po wielu miesiącach oczekiwania ruszył remont wadowickiego dworca. Rozpoczęcie prac spowodowało zamieszanie i dezorientację wśród podróżnych.

Umowa na zaprojektowanie i przebudowę budynku dworca w Wadowicach została podpisana w lutym 2021 r. Za wykonanie zadania odpowiedzialna jest firma ETNA Piotr Job ze Skawiny. Na realizację inwestycji przewidziano 30 miesięcy. Pierwotny koszt inwestycji to blisko 9,7 mln zł. Dlaczego prace rozpoczynają się po ponad 1,5 roku od podpisania umowy z wykonawcą? Okazuje się, że dopiero w sierpniu br., po zawiłych uzgodnieniach z konserwatorem zabytków udało się uzyskać pozwolenie na budowę. Nie sprzyjała także aktualna sytuacja na rynku budowlanym. Od momentu podpisania kontraktu wzrosły koszty inwestycji. Do przedsięwzięcia trzeba będzie dołożyć ok. 5 mln zł.

Jak będzie wyglądał dworzec w Wadowicach?

Obiekt w Wadowicach ma stać się nie tylko nowoczesnym dworcem kolejowym, ale również centrum aktywności społecznej. Wewnątrz znajdzie się także m.in. restauracja i kawiarnia, poczekalnia, strefa relaksu oraz odnowione kasy biletowe. Zabytkowy budynek ma zachować oryginalny, galicyjski charakter. Wyremontowany i zagospodarowany będzie również teren wokół dworca. Obok zostanie zbudowany nowy budynek z nowoczesnym centrum konferencyjnym, częścią ekspozycyjno-wystawienniczą i salą muzyczną.

W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi pasażerowie muszą liczyć się z licznymi utrudnieniami, jednak dworzec nie zostanie wyłączony z ruchu kolejowego. Dojście do peronów jest możliwe przez obejście budynku, w którym znajduje się szkoła nauki jazdy.

O przebudowie dworca kolejowego w Wadowicach pisaliśmy już TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna / Facebook

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz