Sektorkolejowy » Rozjazdy i słupy trakcyjne na terenie budowy bazy technicznej Kolei Małopolskich

Rozjazdy i słupy trakcyjne na terenie budowy bazy technicznej Kolei Małopolskich

pzez Damian

Na początku października ubiegłego roku w Krakowie rozpoczęła się realizacja zaplecza technicznego do obsługi taboru kolejowego Kolei Małopolskich (KM). Na terenie budowy pierwsze rozjazdy zostały już zamontowane. Powstają także fundamenty słupów, na których rozwieszona zostanie sieć trakcyjna.

Za budowę zaplecza technicznego KM odpowiada konsorcjum Budimex S.A. (lider) oraz KZN Rail sp. z o.o. (partner). Jak relacjonuje konsorcjant z Krakowa, mimo okresu zimowego, pogoda sprzyja pracom budowlanym. Na terenie powstającej bazy technicznej zakończył się montaż pierwszych rozjazdów oraz wykonane zostały fundamenty słupów sieci trakcyjnej.

Aktualnie przygotowywany jest także front pod montaż kolejnych siedmiu rozjazdów oraz budynek administracyjny wraz z halą, na której będzie wykonywana bieżąca obsługa taboru, a jeden tor będzie zarezerwowany na profesjonalną myjnię automatyczną” – podaje KZN Rail.

Powstający na terenie bazy układ torowy pozwoli pomieścić i swobodnie obsługiwać do 30 nowoczesnych pojazdów 4-5-członowych.

Krakowska spółka odpowiada za wykonanie ponad 3,2 km toru, z czego 420 m w technologii bezpodsypkowej, 14 rozjazdów, które zostaną wyprodukowane przez Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Bieżanów, oraz montaż najnowszych urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Budynek zaplecza, za realizację którego odpowiada Budimex, zostanie podzielony na cztery strefy, w których znajdować się będzie hala napraw; dwukondygnacyjna część biurowo-socjalna m.in. z nastawnią, dyspozytornią, zapleczem dla drużyn konduktorskich; część warsztatowo-magazynowa oraz myjnia całopociągowa.

Koszt realizacji inwestycji to blisko 92,5 mln zł, a dotacja unijna wynosi prawie 64 mln zł.

Więcej nt. tej inwestycji pisaliśmy w artykule: Rozpoczęcie budowy bazy Kolei Małopolskich przez KZN Rail i Budimex

Autor: Agata Sumara
Fot. KZN Rail

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz