Sektorkolejowy » Remtrak wykona modernizację kolejnych 45 wagonów Combo dla PKP Intercity

Remtrak wykona modernizację kolejnych 45 wagonów Combo dla PKP Intercity

pzez Damian

PKP Intercity inwestuje w poszerzanie parku taborowego o wagony COMBO. Spółka podpisała umowę na modernizację kolejnych 45 wagonów do tego standardu. Wykonawcą kontraktu dla narodowego przewoźnika został PKP Intercity Remtrak, należący do tej samej grupy kapitałowej. Prace realizowane będą w zakładach w Opolu, a wartość umowy wyniesie 335 mln zł netto.

Przedmiotem nowego zamówienia jest wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją 45 wagonów typu 112A do podwyższonego standardu wagonów COMBO. Wykonawcą została spółka PKP Intercity Remtrak, która na dostarczenie wszystkich pojazdów będzie miała 24 miesiące. W swojej flocie narodowy przewoźnik posiada już 60 podobnych pojazdów.

Niedawno spółka rozstrzygnęła postępowanie przetargowe na wykonanie modernizacji 50 wagonów do standardu COMBO. Najkorzystniejszą ofertę złożył poznański producent H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych, który będzie miał 36 miesięcy od podpisania umowy na dostarczenie pojazdów. Tym samym po realizacji obu kontraktów PKP Intercity będzie dysponować docelowo 155 wagonami tego typu.

Komfortowe podróże dla osób z niepełnosprawnościami

Podobnie jak w już posiadanych przez PKP Intercity wagonach COMBO, podróż dla osób z niepełnosprawnościami ułatwi specjalny przedział, w którym została wydzielona przestrzeń dla dwóch osób z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów. Znajdują się w nim między innymi dwa pełnowymiarowe fotele oraz dwa miejsca na wózek inwalidzki z trójpunktowymi pasami bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją, indywidualne stoliki oraz duża śmietniczka. Bezpieczne wsiadanie, jak i wysiadanie z pociągu, osobom poruszającym się na wózkach ułatwi rampa. Dodatkowo poruszanie się po wagonach będzie łatwiejsze dzięki automatycznym drzwiom przedziałowym oraz bezprogowym podłogom. Wszystkie piktogramy są przetłumaczone na język  Braille’a. Pojazdy posiadają również kontrastowe drzwi wejściowe, klamki, poręcze i przyciski, umieszczone na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach. Toaleta również przystosowana jest do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Warto dodać, że zmodernizowane wagony COMBO uzyskały – jako pierwsze w Polsce – prestiżowy certyfikat „Transport bez barier”, przyznawany przez Fundację Integracja. Otrzymanie znaku dostępności przez tabor oznacza, że jest on przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów czy rodziców podróżujących z dziećmi.

Udogodnienia dla rodzin

Wagony będą dostoswane również do rodzinnych podróży. Aby podróż przebiegała przyjemnie, zarówno dla maluchów i rodziców, pojazdy będą posiadać dwa wydzielone przedziały dla opiekunów z dzieckiem. Ich ściany i wykładzinę podłogową zdobić będzie grafika z motywem zwierzęcym. Siedziska foteli połączą się ze sobą, dzięki czemu powstanie jedna wygodna płaszczyzna. W przedziałach znajdą się gniazdka elektryczne i gniazdka USB, a toaleta wyposażona będzie w przewijak dla dzieci.

Większy komfort podróży dla wszystkich

W pojeździe znajdzie się też część bezprzedziałowa, która zostanie zagospodarowana indywidualnymi lub czteroosobowymi stolikami. Do dyspozycji każdego pasażera będą gniazdka elektryczne oraz gniazda USB. W jednym z przedsionków znajdować się będą miejsca przystosowane do przewozu rowerów i przestrzeń, w której staną dwie maszyny vendingowe. Komfortową podróż zapewni klimatyzacja, bezprzewodowy dostęp do Internetu, drzwi odskokowo – przesuwne oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Zmodernizowane pojazdy będą jeździć w składach pociągów z prędkością do 160 km/h.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz