Sektorkolejowy » Rekordowe wyniki Kolei Dolnośląskich – 16 mln przewiezionych pasażerów w 2022 r.

Rekordowe wyniki Kolei Dolnośląskich – 16 mln przewiezionych pasażerów w 2022 r.

pzez Damian

Koleje Dolnośląskie pobiły najlepszy wynik w historii swojej działalności. Dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2019 r. – wtedy pociągami dolnośląskiego przewoźnika podróżowało 14,1 mln pasażerów. W ubiegłym roku przewieziono 16 mln pasażerów.

Podróże pociągiem cieszą się coraz większym zainteresowaniem

W 2022 r. podróżni zdecydowanie częściej decydują się na podróże koleją. We wcześniejszych latach (2020-2021) ze względu na wybuch pandemii COVID-19 obserwowaliśmy spadek liczby osób korzystających z tego środka transportu. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK) w listopadzie 2022 r. w Polsce pociągami poruszało się aż 25% więcej pasażerów porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. oraz o 152% więcej pasażerów niż w listopadzie 2020 r.

„Rokrocznie pociągi Kolei Dolnośląskich pokonują coraz więcej kilometrów po torach na Dolnym Śląsku i niektórych miastach sąsiadujących z naszym województwem. W planie na rok 2023 chcemy zlecić regionalnym przewoźnikom przejechanie o 2 mln km więcej. Nie dziwi zatem, że z coraz lepszej oferty transportowej coraz chętniej korzystają Dolnoślązacy” – podkreśla Tymoteusz Myrda, członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, odpowiedzialny za kolej.

Na rekordową ilość pasażerów przewiezionych pociągami Kolei Dolnośląskich wpłynęło uruchomienie dwóch nowych kierunków:

  • „Nadodrzanką” z Wrocławia do Głogowa i Ścinawy
  • z Legnicy do Chocianowa

„W 2022 roku planowaliśmy przewieźć ponad 15 mln pasażerów, a przewieźliśmy 16 mln. Bardzo nas cieszy, że coraz więcej osób korzysta z pociągów, bo świadczy to nie tylko o zaufaniu do Kolei Dolnośląskich, ale też, że udaje nam się przekonywać coraz większą liczbę osób, że pociągi są szybszym i bardziej ekologicznym środkiem transportu niż samochód” – podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

15-lecie Kolei Dolnośląskich

W 2023 r. Koleje Dolnośląskie obchodzą 15-lecie istnienia. W tym samym roku ma odbyć się także 100-milionowa podróż pociągiem dolnośląskiego przewoźnika. Według szacunków ma do niej dojść na przełomie kwietnia i maja br.

„Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zleca jedną z najlepszych ofert kolejowych w Polsce. Po Dolnym Śląsku odbywa się ok. 15 mln km przejazdów pociągami regionalnymi spółek Koleje Dolnośląskie i Polregio. Dla porównania oferta województwa kujawsko-pomorskiego dla mieszkańców wynosi 3 mln km” – czytamy w komunikacie Kolei Dolnośląskich.

Według zapowiedzi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w 2024 r. planowana jest realizacja kolejnych odcinków linii kolejowych do Karpacza i Świeradowa-Zdrój. Oznacza to, że liczba kilometrów pokonywanych przez pociągi regionalnych przewoźników nadal będzie rosła. Ponadto w najbliższym czasie można spodziewać się ogłoszenia postępowań przetargowych na rewitalizację linii w ramach programu Kolej Plus. Uwzględniono w nim linię kolejową z Legnicy do Złotoryi, linię kolejową ze Zgorzelca do Bogatyni oraz przywrócenie do ruchu pasażerskiego dworca Wrocław Świebodzki.

Więcej o Kolejach Dolnośląskich pisaliśmy m.in. TUTAJ oraz TUTAJ.

Autor: Damian Malesza
Fot. Materiały własne

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz