Sektorkolejowy » Gorzów Wlkp. otrzyma 180 mln zł na transport miejski. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup 10 tramwajów

Gorzów Wlkp. otrzyma 180 mln zł na transport miejski. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup 10 tramwajów

pzez Damian

Oprócz zakupu tramwajów miasto planuje wykorzystać środki na rozbudowę linii tramwajowych oraz przebudowę kolejnych elementów sieci trakcyjnej.

„To dla Gorzowa bardzo dobry dzień i bardzo dobra informacja. Po bardzo trudnych i długich staraniach o wsparcie finansowe dla gorzowskiej komunikacji miejskiej mamy to; 180 mln złotych na zakup tramwajów, które przyjadą do Gorzowa i uzupełnią naszą flotę. Wymienimy stare tramwaje, które jeszcze jeżdżą na nowoczesny tabor. To symboliczny koniec ery Helmutów” – powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Dofinansowanie obejmuje 85% wydatków na inwestycje, zatem Gorzów będzie musiał dołożyć ok. 30 mln zł. Oznacza to, że miasto łącznie przeznaczy 210 zł na rozwój taboru i infrastruktury tramwajowej.

„W pierwszej fazie negocjacji miało być to 157 mln zł, dzięki wsparciu pani europoseł Elżbiety Rafalskiej, pana wojewody Władysława Dajczaka, jest to 180 mln zł dla Gorzowa. Bardzo dziękuję za to, to były bardzo ważne, trudne negocjacje, które są zwieńczone dzisiaj sukcesem” – poinformował Jacek Wójcicki.

Wsparcie finansowe dla Gorzowa będzie pochodziło z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

„Na transport miejski przeznaczono dla Polski kwotę 2 mld euro, czyli ponad 9 mld zł i właśnie w ramach tych środków nastąpiło przyznanie funduszy dla Gorzowa” – powiedziała europoseł Elżbieta Rafalska.

Gorzów Wielkopolski do końca czerwca 2024 r. musi złożyć wniosek dotyczący wykorzystania tych środków. Fundusze pochodzą z perspektywy 2021-2027, jednakże na ich rozliczenie miasto będzie miało dodatkowe 3 lata. W pierwszej kolejności kupione zostaną tramwaje, które zastąpią wysłużone pojazdy.

„O ile wiemy, że wykorzystamy je na zakup dziesięciu wozów tramwajowych, te środki, które pozostaną, musimy bardzo rozsądnie przeanalizować, w którą stronę, w jakiej kolejności rozwój sieci tramwajowej w Gorzowie powinien następować. Potrzebna jest aktualizacja koncepcji, tak żeby inwestycja w nowe linie tramwajowe była faktycznie uzasadniona ekonomicznie, z korzyścią dla Miasta” – zaznaczyła Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

Autor: Damian Malesza
Fot. um.gorzow.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz