Sektorkolejowy » Przez rok po Krakowie będzie jeździł pusty tramwaj

Przez rok po Krakowie będzie jeździł pusty tramwaj

pzez Adrian

To nie tramwaj-widmo, a tramwaj, który będzie kursować po krakowskich torach w ramach projektu badawczo-rozwojowego pn. TINA. Celem projektu prowadzonego przez firmę Stadler będzie testowanie nowoczesnej generacji wózków jezdnych do zastosowania w tramwajach.

Wózki TINA to najnowsze rozwiązanie Stadlera w zakresie technologii dedykowanej ruchowi tramwajowemu. Projektując nowy wózek jezdny, inżynierowie mieli na uwadze m.in. redukcję hałasu generowanego przez pojazdy, zmniejszenie zużycia elementów tocznych i podniesienie komfortu jazdy.

Na potrzeby testów wózki zabudowano w tramwaju typu TANGO. Jest to pojazd podobny do niskopodłogowego Lajkonika, którego producentem i dostawcą dla krakowskiego MPK jest Stadler Polska. Został zbudowany specjalnie do przeprowadzenia badań.

Projekt testowy zaplanowano na rok. W tym czasie na krakowskich torowiskach będzie można widywać pusty tramwaj, na którego pokład wejście pasażerów nie będzie możliwe.

Jeśli badania zostaną zakończone z pozytywnym skutkiem, rozwiązanie o nazwie TINA zostanie wdrożone do produkcji seryjnej.

Autor: Agata Sumara
Fot. krakow.naszemiasto.pl

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz